Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Uzaktan müşteri edinimi ve biyometri alanında faaliyet gösteren start-up Amani, 2022 yılında yurtdışına açılıyor. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Amani Kurucu Ortağı Hamdi Kellecioğlu, 2022 yılında hedeflerinin Ortadoğu ve Avrupa pazarına açılmak olduğunu söyledi. Kellecioğlu, “Japonya’dan ABD’den bize ulaşıp bizimle iş yapmak isteyen firmalar var. Bu yıl içinde öncelikli hedefimiz Dubai, Suudi Arabistan ve Doğu Avrupa olacak” dedi. Kellecioğlu, başta fintechler olmak üzere uzaktan müşteriyi tanımak ve bunu doğrulamak isteyen bütün sektörlere hizmet verdiklerinin altını çizdi.

‘2021’de 3 milyondan fazla kişi Amani üzerinden uzaktan müşteri oldu’

Amani’nin 2019 yılında Türkiye'de kurulan bir yapay zeka şirketi olduğunu belirten Kellecioğlu, İTÜ Teknokent bünyesinde Türk mühendislerle bu projeye başladıklarının altını çizdi. Uzaktan müşteri edinimi ve biyometrik doğrulama ürünleri geliştirdiklerini kaydeden Kellecioğlu, sadece 2021 yılında Türkiye’de 3 milyondan fazla kişinin Amani’nin hizmetlerini kullanarak uzaktan çeşitli platformlara müşteri olarak katıldığını söyledi. Yurtdışında üretilmiş herhangi bir ürünün Türkiye’de satıcısı olmadıklarını vurgulayan Kellecioğlu, ürünlerini tamamen Türkiye’de ürettiklerini ve dolayısıyla da sistemin her anına hakim olduklarını söyledi. Bütün doğrulamanın Türkiye’de yapıldığını belirten Kellecioğlu, verilerin tamamen Türkiye’de kaldığının altını çizdi.

‘Uzaktan müşteri edinimi ve biyometri sektörünün 2025’te 1.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor’

Programda konuşan SC Yönetim Danışmanlık Kurucusu Dr. Soner Canko ise dijital müşteri kazanımı diye yeni bir sektörün artık tüm dünyada hızla yayıldığını söyledi. Canko, “Bugün banka müşteri olmak için banka şubesine gitmek istemiyoruz. Telefon operatörünü değiştirmek istediğimizde o şirketin şubesine gitmek istemiyoruz. Artık hayatımızı uzaktan yönetmek istiyoruz. Böyle bir ortamda artık herkes uzaktan müşteri olmak ile ilgili süreçleri tamamlamak istiyor” diye konuştu. Canko, uzaktan müşteri edinimi sektörüne biyometri de dahil edildiğinde sektör büyüklüğünün 2025 yılında 1.5 trilyon dolara ulaşmasının beklediğini söyledi. Dijital müşteri kazanımında güvenliğin en önemli unsur olduğunu ifade eden Canko, “Burada 3B dediğimiz unsur öne çıkıyor; belge, bilgi ve biyometri. Belgenin doğruluğuna emin olmak, müşterinin sağladığı bilgilerin ana kaynağındaki bilgilerle tutarlı olduğunun kontrolü ve biyometrik verilerin canlılığı ve doğruluğu çok önemli” dedi.