Advertisement

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırma başvuru süresi 30 Eylül'de sona ererken mükelleflerin yapılandırma imkanına yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, yapılandırma için 5 milyon 804 bin mükellef vergi dairelerine başvurdu. 152,6 milyar lira alacak yapılandırıldı. Kanun kapsamında bugüne kadar 23 milyar lira tahsilat yapıldı.

İlk ödeme 1 Kasım'da

Peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım olurken ikinci taksit ise 30 Kasım tarihine kadar ödenecek.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

SGK'ya ilk taksit en geç 30 Kasım'da

SGK’ya ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım 2021 Salı günü yapılacak.

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılabilecek.

Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerinin 1 ay uzatıldığını ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik Kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.