Advertisement

İRFAN DONAT

Hayvancılık sektörünün en önemli girdilerinin başında gelen yem fiyatlarındaki sert yükseliş aralıksız devam ediyor.

Kesif yem fiyatları, içerdiği protein, vitamin ve diğer oranlara göre değişmekle birlikte son 1 yılda ortalama yüzde 70'in üzerinde zamlandı.

Kesif yem fiyatlarındaki yükselişte yurt dışı hammadde fiyatlarının yüksek seyretmesi kadar yurt içinde kuraklık etkisiyle tahıl tarafında beklenen düşük rekolte de etkili oluyor.

Haziran 2020'de kilogram fiyatı 1,64 TL olan düve yemi, 11 Haziran 2021 itibariyle 2,81 TL'ye çıktı. Böylece son 1 yılda düve yemindeki fiyat artışı yüzde 71'i aştı.

Buzağı yemi fiyatlarında da tablo çok farklı değil. Son 1 yılda yüzde 72'nin üzerinde artan buzağı yeminin kilogram fiyatı 1,74 TL seviyesinden 3 TL düzeyine çıktı.

Geçen yıl 1,67 TL olan kuru dönem yemi ise son bir yılda yüzde 68 artarak 2,80 TL düzeyine yükseldi.

23 protein süt yeminin fiyatı ise son 1 yılda yüzde 72 artarak 1,97 TL olan kilogram fiyatı 3,38 TL'ye çıktı.

Söz konusu fiyatların peşin ve yüklü alımlar için geçerli olduğunu ifade eden çiftçiler, vadeli alımlarda fiyat artışlarının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Üreticiler, yem fiyatlarının artık günlük olarak değişmesinden ve sürekli zamlı yeni listeler gelmesinden yakınıyor.

Besiciler ve süt üreticileri, yem fiyatlarındaki hızlı artışa karşın karkas et ve çiğ süt fiyatlarındaki düşük seyir yüzünden zarar ettiklerini dile getiriyor.

Anadolu'nun farklı bölgelerinden bazı çiğ süt üreticilerinin işletme zararı yüzünden anaç hayvanlarını kesime gönderdiği haberleri gelirken, maliyet baskısı yüzünden bazı besicilerin de kesime giden hayvanlarının yerine işletmelerine yeniden hayvan alımı yapmaktan kaçındığı bilgileri geliyor.