Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel piyasalar Fed'in faiz kararının yanında AB ve ABD ekonomisine ilişkin önemli verilerin açıklandığı haftayı geride bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın karar sonrası verdiği mesajlar küresel piyasaları rahatlatırken, bir gün sonra açıklanan ve ABD'nin teknik resesyona girdiğini gösteren veriler de daha ılımlı sıkılaşma fiyatlarını beraberinde getirdi.

Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon raporu ve İSO Meclisi'nde TCMB Başkanı ve sanayiciler arasındaki söz düellosu öne çıktı.

İşte geçen hafta öne çıkan 7 başlık

1- Fed faizi 75 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz toplantısında 75 baz puan ile beklentilere paralel bir faiz artışına gitti. Haziran ve Temmuz toplantısında yapılan 150 baz puanlık faiz artışı 1980'lerin başından bu yana en sert sıkılaşma hamlesi olarak kaydedildi.

2- ABD teknik resesyonda

ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklandı. Veriler ABD ekonomisinin beklenmedik negatif bir performans sergilediğini gösterdi. Ülke ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 daraldı. ABD ilk çeyrekte de yüzde 1,6 küçülme kaydetmişti. Böylelikle ülke üst üste iki çeyrek daralma kaydederek teknik resesyona girdi.

3- Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’ndan sert faiz artış beklentisini de gündeme getirdi.

4- Euro Bölgesi 2. çeyrek büyümesi Almanya’ya rağmen tahminleri aştı

Yükselen enflasyon, sıkılaşan para politikası ve Rusya’dan enerji kesintilerine ilişkin endişelerin resesyon beklentilerini artırdığı bir dönemde Euro Bölgesi ekonomisi, ekonomistlerin öngördüğünden üç kat fazla büyüdü.

5- Tahıl koridoru koordinasyon merkezi resmen açıldı

Tahıl ürünlerinin Ukrayna'dan emniyetli şekilde sevki için İstanbul'da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi resmi olarak açıldı. Milli Savunma Bakanı Akar, İstanbul'da tahıl koridoru için müşterek koordinasyon merkezi açılışında yaptığı konuşmada koridorun gıda krizinin aşılmasına önemli katkısı olacağını belirtti.

6- TCMB 2022 enflasyon tahminini yüzde 60,4'e yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltti. TCMB, enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti.

7- TCMB Başkanı stokçulukla suçladı, Bahçıvan sert tepki verdi

İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile sanayicileri stokçuluk yapmakla suçlayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında tartışma çıktı. “Sanayici ucuz kredi alıp stokçuluk yapıyor” diyen Kavcıoğlu’na tepki gösteren Bahçıvan, “Bunları çok tehlikeli ithamlar olarak görüyorum” dedi. Bahçıvan, “Kendisini enflasyona karşı korumak için stok tutan sanayiciyi itham altına alırsak, Türk sanayisine karşı büyük haksızlık yapmış olursunuz” diye konuştu.