Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı -ya da tam unvanıyla AB Halka yönelik Çalışan Ekonomi için Avrupa Komisyonu İdari Başkan Yardımcısı- Valdis Dombrovskis, Avrupa'nın dijital finans için esas kural koyuculardan biri olmak için fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Dombrovskis, bu hafta başında gerçekleştirilen Dijital Finans Desteği 2020'deki konuşmasında "Bu, Avrupa'nın uluslararası duruşunu güçlendirmesi ve küresel bir standart belirleyicisi olması, Avrupalı şirketlerin dijital finans alanında yeni teknolojilere öncülük etmesi için iyi bir şans." dedi.

Avrupa'nın bu konudaki ilk testinin kripto paralar olduğunu belirten Dombrovskis, "Menkul kıymet jetonları gibi bazı kripto paraların iyi bir şekilde Avrupa yasalarında ele alınmış olmasına karşın birçoğu -en dikkat çekeni stablecoin'ler- hala hiçbir şekilde düzenlenmemiş durumda." şeklinde değerlendirmede bulundu.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, AB'de güçlü bir kripto varlık piyasası gelişmemesinin önündeki ana engel olarak sık sık yasal kesinliğin olmamasının işaret edildiğini belirtti.

Bazı AB üyelerinin konuyla ilgili olarak dizginleri ele alması piyasa entegrasyonunu olumsuz etkiliyor ve şirketlerin tüm AB'de faaliyet göstergelerinin önünde engel oluşturuyor.

Dombrovskis, kripto paralar için yeni bir düzenleyici rejimin sadece düzenlenmemiş dijital varlıkları kapsamayacağını, aynı zamanda Avrupa'daki mevcut standartları konsolide ederek bir araya getireceğini dile getirdi.

Pilot bir uygulama taslağının düzenleyici kurumlara yeni deneysel çözümlerin izlenmesi ve gözlemlenmesi için alan sağlayacağını belirten Dombrovskis, AB'nin özellikle "küresel stablecoin" olarak görülen projelere sıkı kurallar getirme eğiliminde olduğunu ifade etti.

Dombrovskis'in küresel stablecoin ile tam olarak ne ifade ettiği net olmasa da geleneksel paralar yerine ve birçok ülkede transferlerde kullanılacak olmaları kilit unsurlar gibi görünüyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, Facebook'un Libra projesi gibi küresel çapta faaliyet gösterecek stablecoinlerin "ek zorluklar getirebileceğini" belirterek, finansal ve parasal istikrarı bozabileceklerinin altını çizdi.

Dombrovskis, "Genel olarak yaklaşımımız orantılı ve risk seviyesine bağlı olacak. Bu, daha az riskli projeler için daha hafif kurallar içereceği anlamına geliyor. Libra gibi küresel stablecoin'ler için ise sistemik olabilecek rolleri kurallarımızın daha sıkı olacağı anlamına geliyor." dedi.

Coindesk.com