Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Mayıs ayında, ülke çapında yeniden açılmanın otomobil, metaller ve işletme ekipmanlarına talebi artırmasının ardından 6 yılın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Kullanım süreleri en az üç yıl olan malların siparişleri Mayıs ayında yüzde 15.8 ile Temmuz 2014'ten bu yana en güçlü yükselişini yaptı. Nisan ayı verisi ise yüzde 17.7 düşüşten yüzde 18.1 düşüşe revize edildi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 10.5 artış göstermesi bekleniyordu.

Uçak ve askeri ekipmanları dışarıda bırakan çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri söz konusu dönemde yüzde 2.3 ile beklentinin iki katından fazla arttı.

Siparişlerdeki bu yükseliş, pandemiden dolayı tedarik zincirindeki meydana gelen aksaklıklar ve virüs kısıtlamalarının sektöre hasar vermesi ve satışları düşürmesinin ardından, ABD'de imalat sektöründe toparlanmaya doğru kademeli bir gidişi gösteriyor. Buna rağmen, değer olarak Mayıs ayında 194.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen siparişler, üç ay önceki seviyesinin oldukça altında ve bu da toparlanmaya giden yolun uzun olduğunu işaret ediyor.

Ekonomistlerin GSYİH'yı hesaplamak için kullandıkları çekirdek sermaye malları ihracatı Mayıs ayında yüzde 1.8 arttı.

Ulaşım hariç siparişler ise Mayıs'ta önceki ay yüzde 8.2 düştükten sonra yüzde 4 yükseldi.