Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Omikron, mevsimsel faktörler ve revizyonlar Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisini 'sıradışı' hale getirecek.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini tarım dışı istihdamın 150 bin artması yönünde. Bu 2020'nin Aralık ayından beri en düşük rakam olabilir. Projeksiyonlar 400 binlik düşüş ile 250 bin artış arasında değişiyor. İşsizlik oranının ise yüzde 3.9'da kalması bekleniyor.

Bazı faktörler, raporun analizini daha zorlu hale getirecek. Beyaz Saray da açıklama yaparak verinin 'kafa karıştırıcı' olabileceği, hatta istihdam piyasasının görünümüne dair yanlış yönlendirebileceği konusunda uyardı.

Indeed Inc. Ekonomik Araştırma Birimi Yöneticisi Nick Bunker "Bu veri kafa karıştırıcı olacak. Pandemi dönemindeki yıkıcı bir sürecin yansıması olacak" diye konuştu.

Bugün açıklanan veri de özel sektör istihdamının omikron etkisiyle geçen ay sürpriz biçimde 301 bin düştüğünü gösterdi.

Omikron etkisi

Ocak ayı ortasında Omikron varyantı vakalarının rekor seviyeye yükselmesi istihdam piyasasını da olumsuz etkiledi. Birçok işletme bu dönemde geçici olarak faaliyetlerine ara verdi.

Wells Fargo & Co. Kıdemli Ekonomisti Sarah House Ocak ayında işe alım sürecinin yavaşladığını söyledi.

Vakalardaki artışın Cuma günü açıklanacak raporu da olumsuz etkilemesi bekleniyor. Yüksek frekanslı daralar da omikronun önemli etkisi olduğuna işaret ediyor. ABD Nüfus Sayımı Bürosu'nun 29 Aralık-10 Ocak arasında düzenlediği ankete göre yaklaşık 8.8 milyon Amerikalı hasta olduğu veya virüse yakalanan bir yakınıyla ilgilendiği için çalışamadı. 15 Ocak'ta sona eren haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı da yaklaşık 10 ayın zirvesine çıktı.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen haftaki açıklamasında istihdam piyasasının güçlü seyrettiğini ve ekonomide omikron etkisinin geçici olacağını söyledi.

Raporda tatil döneminde mevsimsel işe alımlar da takip edilecek. Normalde birçok kişi Ocak ayında işten ayrılıyor, bu da büyük dalgalanmalara yol açıyor. Ancak bu kez çalışanların istihdam piyasasındaki sıkışıklık nedeniyle özellikle perakende gibi sektörlerde çalışmaya devam etmiş olabileceği belirtiliyor.

Beyaz Saray'dan uyarı

Beyaz Saray da ABD istihdam verisine ilişkin beklentilerini Omikron nedeniyle düşük tutuyor.

ABD Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese, rekor vakalardan kaynaklanan istihdam kayıpları nedeniyle nedeniyle rakamların 'kafa karıştırıcı' olabileceğini söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Bloomberg TV'ye verdiği mülakatta bu hafta kötü istihdam rakamları görülebileceğini, St. Louis Fed Başkanı James Bullard da benzer biçimde istihdam rakamlarının omikron nedeniyle iyi olmayacağını belirtti.