Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, 2010'dan bu yana en güçlü yıllık kazancına hazırlanırken yatırımcılar doların zayıflaması gibi gelecek yıla ilişkin beklentileri değerlendiriyor. Kuzey Kore'nin silah testi yaptığı yönündeki endişeler güvenli varlık talebini destekledi. Gümüş ve platin yükseldi.

Yatırımcıların finansal piyasalarda risklerle karşı karşıya olmasına rağmen altının yükselişi geç oldu. Değerli metal son üç haftada yükselirken Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) 2018'in ilk üç ayından beri görülen en sert çeyreklik düşüşüne hazırlanıyor.

ABD'de Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'un ABD Başkanı Donald Trump ile yürüttüğü diplomasi nedeniyle muhtemelen nükleer silah testi veya füze denemesi olan “Noel hediyesi” planını yeniden değerlendirmiş olabileceğini söyledi. O'Brien yine de Kim'in harekete geçmesi halinde ABD'nin yanıt vermeye hazır olduğunu ekledi.

Altın destekli exchange traded fonlardaki (ETF) altın miktarı, yatırımcıların 2020 için pozisyonlanması ve doların gevşemesiyle son iki hafta artarak Aralık ayının ikinci haftasında sıçradı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları Cuma günü yayınlanacak. Yatırımcılar bu ay oy birliğiyle faiz değişikliğine gidilmeyen toplantının detaylarına bakacak.

Spot Piyasada işlem gören altının onsu 1,515.16 dolara kadar tırmanmasının ardından Singapur saatiyle 10:09'da yüzde 1,514.67 dolardan işlem gördü.

BBDXY yüzde 0.2 düşüşle Temmuz'dan beri görülen en düşük seviyeye geriledi.