Advertisement

Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, yatırımcıların koronavirüs pandemisinin yayılmakta olduğu bir ortamda, yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi ile birlikte, spot altın fiyatlarının konsolide olmasına karşın rekor seviyeye sıçradı.

Altın ETF'lerine sekiz gün üst üste süren girişlerin ardından, toplam varlıklar, Bloomberg'in derlediği ilk verilere göre, Çarşamba günü itibariyle 2,821 tona çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak, Salı günü bu ürünlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen DoubleLine Capital'ın CEO'su Jeffrey Gundlach'a göre, talepteki artış uyarı sinyali veriyor. Gundlach, "kağıt altın" ETF'lerin spekülatif araçlardan çok az farklı olduğunu ve alıcıların ETF'lerde pay sahibi olmanın altın külçesi sahibi olmak anlamına gelmediğini bilmesi gerektiğini söyledi.

altında fiziki arza yönelik endişeler, koronavirüs salgınını önlemek için alınan tedbirlerden dolayı meydana gelen lojistik aksaklıkların, Comex'te işlem gören kontratlarda altın yükümlülüklerini karşılayacak miktarda fiziki altının New York'ta bulunmadığına ilişkin endişeleri artırması sonucu piyasaları geçen hafta sarmıştı. Bu korkular, yatırımcıların vadeli pozisyonlarını değiştirmeleri ve stokların şimdi altın teslimatı için gerekenden fazla olması ile azaldı. Ancak yatırımcılar halen, Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan'a göre, sikke ve külçe şeklindeki fiziki altın arzının ileride daralabileceği endişeleri ile ETF'lere yöneliyor.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Altın ETF varlıkları, yatırımcıların gelecekte portföy risklerini hedge etmelerinden dolayı rekor zirve seviyesinde," dedi ve "Varlıklardaki bu patlama, tüm dünyada hükümetlerin Kovid-19 teşvik paketlerini fonlamak için çıkarmak zorunda kalacakları yeni tahvillerin yüklü miktarından kaynaklanıyor. Bu tahvillerin büyük kısmı merkez bankaları tarafından satın alınacak ve bu durum tüm dünyada hükümet tahvillerinin satın alınması yoluyla para basılması anlamına gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

Altına hücumun para birimlerinin değer kaybının hedge edilmesinden dolayı olduğuna dikkat çeken Halley, "Kısa vadede fiyatlara bakıldığında, altın konsolidasyon safhasında ve yeni bir yön arıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Commtrendz'den Thiagarajan ise, küresel ekonomik faaliyetteki sert düşüşün altına güvenli liman varlığı olarak talep getirmesinin beklendiğini, bu nedenle fiyatlar şimdi geniş bir bantta konsolide olurken, ilerisi için yön aradığını ifade etti.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.9 yükselmesinin ardından yüzde 0.4 düşerek Singapur saati ile 13:04'te ons başına 1,584.53 dolara geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 düşerek ons başına 14.0040 dolara inerken, platin fazla değişmeyerek ons başına 721.03 dolarda kaldı ve paladyum yüzde 2.4 değer kazanarak ons başına 2,280.27 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya'da işlem gören hisse senetleri düştü, ancak kayıpların boyutu Wall Street'te dün gerçekleşenden daha azdı. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Çarşamba günü 9 baz puan geriledikten sonra yüzde 0.57 seviyesine indi.

*Üç ABD yetkilisine göre, ABD'de istihbarat yetkilileri, Beyaz Saray'a sundukları gizli raporda, Çin'in ülkedeki koronavirs salgınının boyutunu gizlediği, hem vaka hem de hayatını kaybedenlerin sayısını düşük gösterdiği sonucuna vardılar.

*New York ve New Jersey virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının son üç günde ikiye katlandığını açıklarken, Florida,  haftalarca bu çağrıyı yapmaktan kaçındıktan sonra, yerleşiklerden evlerinde kalmalarını istedi. ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi, virüsten en çok etkilenen bölgelerden uçuşların durdurulması seçeneğini değerlendiriyor.