Advertisement

Altın fiyatları, ABD'de beklenenden daha zayıf çıkan verilerin Fed'in bu ayın sonundaki toplantısında faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentileri güçlendimesinin ardından kazancını korudu. Palladyum bu hafta bir dizi rekor kırdıktan sonra ons başına 1,800 dolar seviyesine yaklaşıyor.

Güvenli liman talebi, ABD'de perakende satışların beklenenin tersine gerileyerek son yedi ayın ilk düşüşünü gerçekleştirmesi ve bu durumun büyümenin en büyük destekçisi olan tüketicilerin durumunun sarsılmaya başladığını işaret etmesinin ardından arttı. Fed'in dün açıkladığı Bej Kitap, ekonominin son haftalarda "hafif ılımlı hızda" büyüdüğünü kaydetti ve bu durum Amerikan işletmelerinin ekonominin durumuna ilişkin beklentilerini düşürdüğünü işaret ediyor.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra Singapur saati ile 12:39'da ons başına 1,488.50 dolarda yatay seyretti.

Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,776.65 dolara tırmandı.

Inditrade Derivatives & Commodities emtia ve Döviz müdürü Harish Galipelli, "Altın 1,500 dolar seviyelerinde konsolide oluyor ve fiyatlar zayıf dolar, iyi çıkmayan ABD verileri ve ticaret savaşı endişelerinden destek bulabilir" dedi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'ye göre, palladyumda açık yıllarca sürecek ve bu durum fiyatları destekliyor. Banka, Avrupa ve Çin'de çevre koruma yasalarının sıkılaştığını ve bu durumun, durgun oto satışlarına rağmen, arz kısıtlıyken, talebi yükselttiğini kaydetti. Raporda, artan arz ya da talep ikamesi risklerinin kısa vadede düşük olduğu ve bunun da piyasayı yapısal olarak sıkışık tuttuğu vurgulandı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 düşerek ons başına 17.33 dolara geriledi ve platin yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 884.84 dolara indi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD ekonomik görünümüne yönelik riskler dikkate alındığında, Fed'in tekrar faiz indirimine gidebileceğini söyledi ve kendisinin bu akıl yürütme konusunda "açık fikirli" olduğunu kaydetti.

*ABD'de Cumhuriyetçi senatörler Çarşamba günü, Çin'in misilleme tehdidine karşın, Hong Kong'daki demokrasi yanlısı göstericilere destek sağlayacak yasanın geçmesi konusunda hızlı hareket etmek istediklerini söyledi.

*Çin'de Cuma günü GSYH, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak ve bu verilerin Washington ile ticaret savaşı ortamında ekonomik yavaşlamaya ilişkin yeni işaretler verebilir.

*Platin destekli exchange traded fonları bu yıl yüzde 40 büyüdü ve bu değerli metaller arasında en büyük artışı işaret ediyor. Varlıklar Çarşamba günü, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 3.32 milyon ons ile rekor seviyeye yükseldi.