Advertisement

ABD – Çin ticaret savaşında tansiyonun yükselmesine ilişkin endişeler, küresel büyümenin yavaşlaması ve tüm dünyada merkez bankalarının para politikasında genişlemeye gitmesi altın fiyatlarını destekliyor.

Comex'te işlem gören altın vadelileri yüzde 1.2 yükseklişle onsu 1,502.30 doları gördü ve bu yılki kazancını yüzde 17'ye çıkardı. Altının yükselişi exchange traded fonlara (ETF) girişlerden de destek buluyor. Yükseliş kaydeden bir diğer değerli metal de gümüş oldu.

Altın, küresel piyasalardaki Washington ve Pekin arasındaki ticaret geriliminin kaynaklı kargaşadan en fazla fayda sağlayan varlıklardan biri oldu. ABD Başkanı Donald Trump, yakın zamanda Çin'e yeni vergi tehdidinde bulunurken Çin, yuanın değer kaybetmesine izin verdi. Sonrasında ise ABD Çin'i kur manipülatörü ilan etti.

UBS Group AG servet yönetimi birimi emtia ve Döviz idari direktörü Wayne Gordon, “Altın güvenli varlık olarak geleneksel rolünü oynuyor.” dedi ve bankanın risk senaryosuna göre ticaret gerginliğinin daha fazla tırmanması durumunda fiyatların 1,600 dolara kadar tırmanabileceğini belirtti.

Altın vadelileri kazançlarını dördüncü güne taşıyarak Singapur saatiyle 12:08'de 1,498.10 dolardan işlem gördü. Sydney'de işlem gören madencilik hisseleri yükseldi. Newcrest Mining Ltd. yüzde 4.1 değer kazandı. Evolution Mining Ltd. yüzde 6.4 yükseldi.

Spot piyasada işlem gören gümüş yüzde 2.2 yükselerek 16.8082 dolar ile bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini gördü.

Kapat