Advertisement

Altın, Fed’in varlık alımı azaltımına yakında başlayabileceğine dair beklentiler, yükselen tahvil faizleri ve güçlenen dolar ile birlikte Eylül ayını salgın döneminin en kötü performansıyla kapatmaya doğru ilerliyor. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yükselişle birlikte ay başından bu yana 15 TL civarında yükseliş kaydetti.

Piyasalarda Ekim tarihsel olarak türbülanslı ve negatif bir ay olarak bilinirken, güvenli liman altın için de Ekim tarihsel olarak en zayıf performans gösterdiği aylardan biri. Fakat 2018’den bu yana ekim aylarını kayıpla kapatan ons altın, 2017, 2015 ve 2014’te düşüşle kapattığı Eylül aylarından sonra Ekim ayını yükselişle kapatmış.

Altın için Eylül nasıl geçti?

Amerikan Merkez Bankası Fed, Eylül ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini yüzde 0-0,25 arasında sabit tutmuş, karar metninde ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceğini belirtmişti.

Fed’in varlık alımını azaltmaya başlaması ve görece daha şahin bir para politikası izlemesi uzun vadede altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabilir.

Altın fiyatları, Fed'in 2023'e kadar iki faiz artırımı gördüğü ve daha para politikasında sıkılaşmanın başlayabileceğine işaret ettiği Haziran ayı toplantısı sonrasında yüzde 5'ten fazla değer kaybetmişti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, Eylül ayına yüzde 1,29 seviyesinde başladıktan sonra 23 baz puana yakın yükselişle yüzde 1,52’ye kadar tırmandı. Tahvil faizleri, en son Fed’in varlık alımı azaltımı tartışmalarının başladığını duyurduğu Haziran ayı toplantısında bu seviyelerde bulunuyordu.

Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolat Spot Endeksi, 1.144 seviyesinde başladıktan sonra yüzde 1,7 civarında yükselişle 1.166 civarına kadar tırmanarak ABD seçimlerinden sonraki en yüksek seviyeye ulaştı.

Ons altın fiyatı

Geçen hafta Fed toplantısı öncesinde 1.785 dolara kadar yükselen ons altın, Fed’in varlık alımlarını azaltabileceğine dair verdiği mesajlar sonrasında 6 haftanın en düşüğüne gerilemişti. Bu haftaya 1.750 dolar civarında başlayan ons altın, Fed politika yapıcılarının devam eden yorumları sonrasında 1.740 doların altına geriledi.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin geçen hafta rekor tazeleyerek 8,86 seviyesinin üzerine tırmanmasından sonra küresel altın fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kalmasıyla yükselirken 15 Temmuz’dan bu yana ilk defa 500 TL’nin üzerini görmüştü.

Küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’nin rekor yüksek seviyelere yakın bir seyir izlemesiyle kayıplarını sınırlandıran gram altın, perşembe günü 496 TL civarında işlem görüyor.