Advertisement

Altın, yatırımcıların enflasyon verisine odaklanmasıyla salı günü yatay bir seyir izlerken gram altın da Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki durgunluğu takip ediyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası toplantısı gerçekleşecek ve Fed’in 15-16 Haziran’da gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde açıklanacak son önemli veri de ABD enflasyonu olacak.

Fed'in şu anki para politikasına devam etmesi ve enflasyonun artması, altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyecek önemli bir etken olacaktır.

Enflasyon verisi öncesinde 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,52’ye kadar gerilerken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.117 civarına kadar düştü.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.890 dolar civarında başlayan ons altın, 1.882 dolara kadar geriledikten sonra yeniden 1.900 doların üzerine kadar tırmanmıştı. Enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izleyen ons altın, çarşamba günü 1.894 dolar civarında bulunuyor.

Altının kaderi ABD enflasyonuna bağlı durumda. Eğer fiyatlar veri sonrasında 1.840 doların altına inerse uzun dönemli ralliyle ilgili endişeler oluşabilir. 1.920 dolar seviyesi geçildiğinde ise yeni hedef 1.960-1.965 dolar civarı olacaktır. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya 525 TL civarında başladıkta sonra 521 TL seviyesine kadar gerilemişti. Sonrasında küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden gram altın çarşamba günü 524 TL civarında yatay bir seyir izliyor.