Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), politika yapıcıların Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için çabalarını artırması ile birlikte, gelecek ay faiz indirimine gitmeye hazır olduğunun işaretini vermesini ve Eylül'de faiz indirimine gitmesini bekliyorlar.

Ek destek için ilk adım, AMB Başkanı Mario Draghi'nin geçen hafta ekonomik görünüm iyileşme ek teşviklere ihtiyaç duyulacağını söylediği konuşması ile geldi. Draghi, büyük ölçüde ticaret gerilimlerinden kaynaklanan süregelen belirsizliğin, büyümeye ve enflasyona yönelik aşağı yönlü risklerin somutlaşmakta olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin çoğu, AMB Yönetim Konseyi'nin 25 Temmuz'daki toplantıda faizlerin düşebileceğini göstermek için politika dilini değiştireceğini kaydettiler. AMB'nin mevcut politika söylemi, "mevcut seviyelerin en azından 2020'nin ilk yarısı boyunca" sürdürüleceği şeklinde.

Ankete katılanlar, halihazırda rekor düşük seviyede bulunan mevduat oranının Eylül ayında 10 baz puan düşürülerek eksi yüzde 0.5 seviyesine indirilmesini bekliyor. HSBC Aralık ayında aynı oranda bir faiz indirimi daha beklerken, ABN Amro ikinci indirimin gelecek yılın başında olacağı düşüncesinde. Para piyasaları ise Eylül ayında 10 baz puanlık faiz indirimini fiyatlıyor.

Yetkililer daha önce gelecek yılın bir döneminde yüksek faizlere yavaş bir geri dönüş başlatmayı umuyorlardı, ancak ABD öncülüğünde sürdürülen korumacı ticaret politikalarının küresel ekonomiyi olumsuz etkilemesi ile birlikte daha önce görülmemiş uzunlukta bir gevşek para politikası dönemi ile karşı karşıya kaldılar ABD merkez bankası Fed'in de bu yıl faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Öte yandan aralarında Avustralya, Rusya, Hindistan ve Şili'nin de bulunduğu bazı merkez bankaları para politikalarını gevşetmeye başladı.