Advertisement

Asya-Pasifik'teki hisseler, Cuma günü Wall Street Journal'ın bazı Fed yetkililerinin politikayı çok fazla sıkılaştırma konusunda endişeli olduğunu bildirmesinin üzerine ABD hisse senetlerinin yükselmesinin ardından Pazartesi günü karıştı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 4’ten fazla düşerken, Hang Seng Tech endeksi yaklaşık yüzde 6 düştü.

JPMorgan Asset Management'ın APAC Baş Piyasa Stratejisti Tai Hui, daha yüksek ABD Hazine getirileri de dahil olmak üzere son zamanlarda Hong Kong piyasasını bir dizi faktörün yönlendirdiğini söyledi.

Yatırımcılar ayrıca, Çin Komünist Partisi'nin hafta sonu Başkan Şi Cinping'e sadık yandaşlarının çekirdek bir liderlik grubu oluşturmak üzere görevlendirilmesiyle kapanan 20. Ulusal Kongresi sırasında politika önlemlerinin açıklanmasını bekleyebilirler.

Stratejist Hui, "Toplantı çoğunlukla personel değişiklikleriyle ilgili olduğundan, ekonomik toparlanma umduğumuz kadar çabuk gelmeyebilir" dedi.

Anakara Çin piyasaları, yeniden düşmeden önce, beklenenden daha iyi gelen ekonomik verilerle kısa bir süreliğine pozitif bölgeye girdi. Şanghay Kompozit Çin anakarasında son olarak yüzde 0.52 daha düşüktü ve Shenzhen Bileşeni yüzde 0.361 değer kaybetti.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 1,66 daha yüksekti. Kospi Güney Kore yüzde 1,17 ve Kosdaq yüzde 2,28 değer kazandı.

Japonya'nın Nikkei 225 yüzde 0.99 ve Topix yüzde 0.84 yükseldi. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yüzde 0,74 düştü.