Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

KUTAY KORAP - EROL OYTUN ERCAN

Bitcoin, piyasalara sürülen bol likidite, düşük faiz ortamı ve kurumsal meşruiyet kazanımları ile birlikte tüm zamanların zirvesine doğru yükselirken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in görevi bırakmadan önce kripto para sektörü ile ilgili radikal bir karar alabileceğine dair endişelerle sert düştü.

Mart ayında 4.000 dolar ile dibi gördükten sonra neredeyse dört buçuk kat yükselerek kasım ayında 19.800 dolar seviyelerine kadar ulaşan Bitcoin, 2017'nin sonlarına doğru da zirveye ulaşmış, 2018 yılının başlarında ise sert bir şekilde düşüş yaşayarak yüzde 50'den fazla değer kaybetmişti.

Bitcoin neden yükseldi?

Bitcoin ve diğer kripto paralarda son zamanlarda yaşanan yükselişin arkasındaki temel unsurlar ise PayPal gibi ödeme sistemlerinin kripto paralara entegre olması, artan yeni cüzdan sayısı, kurumsalların yatırımları, Etherium 2.0 geçişi ve Air Drop beklentileri oldu.

Küresel regülatörlerin kripto paralara dair aldığı önlemler de yatırımcı ve piyasa uzmanları tarafından kriptoların tanınması şeklinde okundu.

BlockchainIST Center Kurucu Direktörü Dr. Bora Erdamar, kripto paralardaki yükselişin arkasında iki sebep olduğunu belirterek, “Ana sebep, Merkez Bankaları aracılığıyla piyasalara sürülen bol likidite ve çok düşük -hatta bazı ülkelerde negatif- faiz ortamı diyebiliriz. Özellikle bu dönemde küresel teknoloji hisseleriyle kripto paralar arasında oldukça yüksek korelasyon görmekteyiz.” dedi.

Bitcoin’in son zamanlardaki yükselişinin kurumlardan, aile şirketlerinden ve varlıklı kişilerden gelen talep ile gerçekleştiğini söyleyen Enigma Securities Araştırma Müdürü Joseph Edwards ise “İçinde bulunduğumuz küresel şartlarda bir sürü insan enflasyondan etkilenmeyen varlıklara yatırım yapmak istiyor.” dedi.

Neden düştü?

Perşembe günü başlayan satış dalgasıysa Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter’da paylaştığı bir açıklama ile başladı, açıklama sonrasında Bitcoin neredeyse yüzde 13 değer kaybetti.

Amstrong Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, görevi bırakmadan hemen önce, kripto para sektörü ile ilgili radikal bir karar alabileceğini söylerken Mnuchin’in kişilerin özel anahtar verilerini almak istediğini duyduklarını söyledi.

Eğer böyle bir durum olursa kullanıcıların aklında kişisel verilerinin gizliliğiyle ilgili negatif yönlü şüpheler oluşabileceğini söyleyen Armstrong, kripto para piyasasına oluşan güvenin “ciddi şekilde zedeleneceğini” de belirtti.

Armstrong’un açıklaması ile ilgili “Henüz teyit edilmiş olmasa da, böyle bir olasılık bile özellikle Amerikan şirketlerinin ve aslında kripto paraların fiyat yükselişinde etki sahibi olan fon kuruluşlarının bir anda sert satışlarda bulunmasına yol açtı.” diyen Erdamar, halihazırda sert yükselen piyasalarda kar realizasyonu için fırsat kollanırken, bu regülasyon olasılığının yeni yıl öncesi satışlarda bir bahane de yaratmış olduğunu vurguladı.

"Aralık ayında yeniden bir yükseliş bekliyoruz"

Edwards ise piyasaların altcoinlerden dolayı doyum noktasına ulaştığını belirtirken, “Önümüzdeki günlerde muhtemelen bir düzeltme göreceğiz. 2019’daki 14.000 dolar seviyeleri kadar düşük olabilir fakat Aralık ayında yeniden bir yükseliş bekliyoruz.” diye ekledi.

Bitcoin’in ana akım finansal sistemi hedge etmek için kullanıldığını ve alıcıların kısa dönemli ekonomik durgunluktan ziyade uzun dönemli yıkımı fiyatladığını belirten Edwards, “Bitcoin için durum temel olarak değişmedi. Şükran gününden sonra alımlar yeniden artabilir.” dedi.