Advertisement

Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesi tahıl sevkiyatı açısından endişelerin yükselmesine yol açarken, Birleşmiş Milletler'den yeni adımların görüşüldüğü mesajı geldi.

Birleşmiş Milletler Tahıl Girişimi Müşterek Koordinasyon Merkezi, Cumartesi geç saatlerde yaptığı açıklamada Rusya'nın hamlesi sonrası yeni adımların görüşüldüğünü belirtti.

Merkez, Pazar günü için bölgeden çıkan ya da bölgeye giren gemiler için herhangi bir protokol olmadığını teyit etti. Cumartesi günü 9 gemi koridoru kullanmıştı. Bu gemilerden beşi çıkış yaparken, dördü de bölgeye giriş gerçekleştirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi, Ukrayna'nın, ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Açıklamada, saldırıda çok sayıda insansız hava aracının kullanıldığı ve bunların tamamının yok edildiği belirtilerek, saldırıya uğrayan Karadeniz Donanması gemilerinin, tahıl anlaşması kapsamında oluşturulan koridorun güvenliğinin sağlanması sürecinde yer aldığı bildirilmişti.

Bakanlık açıklamasında, Kiev'in bugün "İngiliz uzmanların katılımıyla Karadeniz Filosu gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamada yer alan sivil gemilere karşı terör eylemi gerçekleştirdiği" belirtilmişti.

Açıklamada, "Terör eylemini göz önünde bulundurarak, Rus tarafı Ukrayna limanlarından tarım ürünlerinin çıkışına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına katılımını askıya aldı." ifadeleri kullanılmıştı.