Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye'nin 2018 yılı son çeyrek büyüme rakamları sonrası kurumlar Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerini paylaştı.

BNP Paribas yolladığı raporda 2018'in son çeyreğinde büyümenin %2.9'luk beklentilerine yakın gerçekleşerek %3 daraldığına atıfta bulunarak ekonominin yılın 2. yarısında toparlanacağını öngördü.

Raporda zayıf iç taleple ekonomik aktivitenin daraldığı belirtilerek "Ancak kredilerde ivmelenme ve ihracattaki güçlenmeyle ekonominin 2019'un ikinci yarısında toparlanmasını bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.Ancak tahminlerine ilişkin risklerin aşağı yönlü olduğunu vurgulayan kurum "Jeopolitik riskler ve küresel yavaşlama para biriminin istikrarı için tehdit oluşturuyor" yorumunu yaptı.

"BÜYÜME TAHMİNİMİZ %2"

Açıklamada "Kredi büyümesinde ivmelenme, iş dünyası güveni ve PMI Endeksleri gibi bazı öncü göstergelerdeki iyileşmeler nedeniyle birinci çeyrekte çeyrek dönemlik büyümenin pozitife dönmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü risklere rağmen tüm sene için büyüme tahminimizi %2 olarak koruyoruz." dendi.

"2019 BÜYÜME BEKLENTİMİZ % 1"

BBVA ise yolladığı raporda %2.5 beklentilerine karşılık ekonominin son çeyrekte %3 daraldığını belirtti. Mevsimsel düzeltilmiş bazda ekonominin %1.6'lık daralma sonrası son çeyrekte % 2.4 daralarak teknik anlamda resesyona girildiğini hatırlatttı.
 
2017'de %7.4 büyüyen ekonomisinin 2018'de %2.6'ya gerilediğini hatırlatan kurum "Son çeyrekteki sert daralma özellikle bu yılın ilk çeyreği için aşağı yönlü riskler oluştursa da 2019 yılı için büyüme tahminimizi  %1 olarak koruyoruz." değerlendirmesi yapıldı.