Advertisement

Çin'de salgın önlemlerinin gevşetilmesinin ardından ekonomik göstergelerde görülen toparlanma sinyallerini yenisi eklendi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre resmi imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran ayında 50,2 değerini aldı. Mayıs ayında endeks 49,6 olarak kaydedilmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 50,5 değerini alması yönündeydi.

Haziran ayındaki değer endeksin Şubat ayından bu yana ilk kez büyümeye işaret ettiğini gösterdi. Endekste 50'nin altındaki değerler daralmayı gösterirken, bu seviyenin üstü ise büyüme sinyali olarak değerlendiriliyor.

İnşaat ve hizmet sektöründeki aktivite için gösterge olarak kabul edilen imalat dışı PMI ise 54,7 ile bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü. Bu veriye ilişkin beklenti 50,5 olarak belirlenmişti.

Bloomberg ekonomistleri Chang Shu ve Eric Zhu verilere ilişkin yorumlarında, veriler hakkında temkinli olmak için bir dizi sebep olduğunu belirtti. Talebin gecikmeli olmasıyla imalat tarafındaki büyümenin beklenenden zayıf olduğuna dikkat çeken ekonomistler, hizmetler sektöründeki koşulların da verinin işaret ettiği gibi sağlam olmadığını ifade etti.