Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye'den Çin'e ihraç eşyaları taşıyacak ilk tren, 4 Aralık'ta İstanbul'dan yola çıkacak.

TCDD Taşımacılık AŞ'den yapılan açıklamaya göre, ilki Kasım 2019'da Çin'den Avrupa'ya ulaşan transit trenin yanı sıra Çin ile Türkiye ve Avrupa hattında toplam 10 blok tren işletildi. Bu kez Türkiye'den Çin'e ihraç yükü taşıyan ilk tren, yarın İstanbul'dan hareket edecek.

Yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

TCDD Taşımacılık AŞ ve resmi "forwarder firması" olan Pasifik Eurasia iş birliğiyle ilerletilecek tren, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edecek.

İhracatı yapan şirket BSH

Bloomberg HT'ye konuşan BSH Gelişen Pazarlar Bölgesi Lojistik Operasyonları Kıdemli Direktörü Mehmet Sait Baykara söz konusu ihracatın kendilerine ait olduğunu belirtti. Baykara Kasım 2019'da Çin'den Avrupa'ya trenler yapılan ilk ithalatın BSH olarak bir parçası olduklarını, bu trenle de Türkiye'den ilk defa Çin'e ihracat gerçekleştireceklerini söyledi.

Çin'e ihracat hacimlerinin düşük olduğunu söyleyen Baykara bu taşıma şekliyle Çin'e ihracat potansiyelinin artabileceğine dikkat çekti. Baykara söz konusu yüklemenin 42 konteyner blok tren şeklinde olacağını ve 1.400 buzdolabı yüklediklerini söyledi. Baykara normalde Çin'e 45 gün olan transit süresinin de 20 güne düşeceğini söyledi.