Advertisement

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Tencent Holdings CEO'su Pony Ma ve ülkenin en varlıklı insanı, maden suyu şirketi sahibi Zhong Shanshan'ın serveti Komünist Parti'nin Kongresi'nin ardından şirketlerindeki sert satışların etkisiyle 2'şer milyar dolardan fazla eridi.

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, Baiudu'nun kurucusu Robin Li ve JD.com'un kurucusu Richard Liu'nun şirketleri ise ilk halka arzlarının ABD'de olması nedeniyle listede yer almadı.

Komünist Parti’nin beş yılda bir düzenlediği kongrede partinin kritik karar alma organlarına önemli atamalar gerçekleşti. Şi’den sonra partinin iki numarası konumuna Şanghay’daki kapanmayla bilinen ve merkezi hükümet tecrübesi olmayan Li Çiang getirildi.

Şinping'in yakın müttefiklerini üst düzey liderliğe ataması, Çin'de özel sektör üzerindeki baskının devam edeceğine dair beklentileri artırdı.

Ülkenin Hong Kong'ta halka arz olan şirketlerini izleyen endeks 1994'teki kuruluşundan bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Yabancı yatırımcılar da hisse senedi piyasalarından rekor çıkış yaptı. Çin yuanı Ocak 2008'den beri en düşük seviyeye geriledi.

Hong Kong'taki KGI Asia'da Yatırım Stratejisti olan Kenny Wen "Bugünkü düşüş yatırımcı algısındaki hassasiyeti yansıtıyor. İnsanlar bekleyip bu değişikliklerin Çin ekonomisine etkilerini görmek istiyor." diye konuştu.

Bugünkü düşüşten önce Şinping'in sert Kovid 19 politikalarının ekonomiye darbe vurmasıyla Çin'in en zenginlerinin serveti erimeye devam ediyordu. Bloomberg Servet Endeksi'nde geçen yıl sonunda 1,1 trilyon dolar toplam servetiyle 79 Çinli işadamı yer alırken bu sene dünyanın en zengin 500 insanı arasında yer alan Çinli milyarder sayısı 76, toplam serveti ise 783 milyar dolar oldu.