Advertisement

Kuruluştan Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, birimin üçüncü çeyrekteki satışları planlananın çok altında olacak. Tedarik tıkanıklıklarının dördüncü çeyrekte de devam ederek gelecek yıla sarkması bekleniyor.

Traton'ın ana şirketi VW, Daimler AG ve şirketin Toyota Motor Corp. gibi Almanya dışından rakipleri, Güneydoğu Asya'daki Kovid-19 salgınının çip arzını daha da kötüleştirmesinin ardından, yatırımcıları önümüzdeki çeyrek kârlarının aşağı yönlü çıkabileceği konusunda uyardılar. VW ve Daimler'in CEO'ları son dönemde yaptıkları açıklamalarda, tedarik darlıklarının önümüzdeki aylar ya da yıllarda da sürebileceğini kaydettiler.

Scania ve MAN araç markaları yanında ABD'li üretici Navistar'ı da içeren Traton'ın hisse senetleri, açılışın hemen ardından yüzde 4,4 kadar düştü. Hisse yıl başındaki seviyesine göre fazla değişiklik göstermedi.

Yarı iletken ve diğer parçaların tedarikindeki yetersizlikler Traton'ın üretimini Ağustos ayının sonundan bu yana artan bir şekilde olumsuz etkiliyor. Malezya son dönemde tedarik zinciri sorunlarında temel ülke konumunda. Kovid-19'daki hızlı yayılma kapatmaları artırdı ve çip ambalajlama ve test işlemlerinde aksaklıklara yol açtı.

Şirket CEO'su Matthias Gruendler "Tedarik tıkanıklıklarını mümkün olduğunca azaltmak için mevcut tedbirleri artırıyoruz. Kovid-19 kaynaklı ekonomik gerilemenin ardından şimdilerde kamyonlar için müşterilerimizden çok talep var ve araçlarını olabildiğince çabuk almaları gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Çip bekleme sürelerinde yeni rekor

Çip bulmakta sıkıntı çeken firmaların siparişlerinin karşılanması için geçen zaman Ağustos ayında 21 haftaya çıktı. Bu durum, otomobil üretiminde sorunlar yaratan ve elektronik sektöründe büyümeyi geri çeken bu kıtlığın kötüleşmekte olduğunu gösteriyor.

Yarı iletkenin sipariş edilmesi ve bu ürünün teslim alınması arasındaki zaman farkını işaret eden çip teslim süresi, Susquehanna Financial Group. tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Ağustos ayında önceki aya göre 6 gün artarak yaklaşık 21 haftaya çıktı. Bu ayrıca şirketin verileri takip etmeye başladığı 2017 yılından bu yana en uzun arayı işaret ediyor.

Susquehanna analisti Chris Rolland, araştırma notunda, analog ve Broadcom Inc. için çip teslim süreleri kötüleşirken, güç yönetim çipleri ve optoelektronik parçalar için olumlu işaretler olduğunu kaydetti.

Yarı iletken darlığı özellikle otomobil üreticileri için Kovid-19 pandemisinden toparlanma konusunda sorunlara yol açtı. Küresel danışmanlık şirketi AlixPartners, küresel otomotiv sektörünün bu sorun dolayısıyla satışlardaki kaybının yaklaşık 110 milyar dolar olduğunu hesapladı.