Advertisement

Ghose yazdığı bir raporda Suriye'deki operasyon nedeniyle Türk Lirası'nda yaşanan kayıpların neredeyse tamamının geri alındığını ve TL'nin son 2 seansta ralli yaptığını belirtti.

Suriye'ye operasyonun kalıcı olarak sona ermesi durumunda ABD'nin Türkiye'ye yönelik olarak açıkladığı yaptırımları kaldıracağını ifade eden Ghose "Yaşanan bu gelişmeler her iki taraf için de hasarı sınırlayacak izlenimini veriyor" değerlendirmesini yaptı. Bu durumun Türkiye'nin risk primi için de olumlu olduğunu kaydeden Ghose Merkez Bankası'ndan bu hafta faiz indirimi beklediklerini bildirdi.

"150 BAZ PUAN İNDİRİR"

Ghose konuya dair "Merkez Bankası'nın bu ay indirim yapmasını tek engelleyecek şey, Lira'nın jeopolitik gelişmelerle baskı altında kalmaya devam etmesi olur. Ancak TL'de toparlanmanın başlamasıyla Merkez'in bu hafta 150 baz puanlık indirim yapma ihtimali bulunuyor." açıklamasını yaptı.  

150 baz puanlık faiz indiriminin Türk Lirası'nda ani bir etkiye neden olmayacağını söyleyen Ghose "Ancak gelecek çeyreklerde enflasyon yeniden ivmelenmeye başladığında oluşabilecek bir TL krizine katkı yapabilir. " ifadelerini kullandı.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ekim 2019 Perşembe, 13:48 Misafir 125 bp indirim yapacaktır. bence...
21 Ekim 2019 Pazartesi, 15:59 Misafir Hoaydaa yorum yapma özelliği çok yerinde olmuş. Bravo. 150 bp mantıklı geliyor tabiki ama 100 bp bekliyorum ben.
21 Ekim 2019 Pazartesi, 15:47 Misafir 250 puan indirir sonraki yapacağınız da şimdiden yapmış olur bence.