Advertisement

Demir cevheri vadeli kontratları Singapur piyasasında, Çin’den gelen son ekonomik verilerin çelik sektöründe ve daha geniş anlamda imalat sanayiinde bir yavaşlamayı işaret etmesi ile birlikte düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

Çelik üretiminde kullanılan bir hammadde olan demir cevheri, çelik üretimindeki azalma ve kömür fiyatlarında kaosa neden olan enerji krizi ile birlikte, rekor uzunluktaki aylık düşüş serisini durdurdu. Çin Demir ve Çelik Birliği’nin düzenlediği bir ankete göre, çelik üretimi geçen ay, Eylül ayında hacimlerin 2017’den beri en düşük seviyesinde seyretmesinden dolayı düşüşünü sürdürdü.

Çelik sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında, üretim ve yeni sipariş endekslerindeki keskin düşüşlerle birlikte, 45 seviyesinden 38,3 seviyesine indi. 50 seviyesinin altındaki rakam sektörde daralmayı işaret ediyor.

Çin'de resmi imalat PMI daralmaya işaret etti

Çin'de enerji krizi ve artan emtia fiyatları dolayısıyla imalat göstergesi Ekim ayında da gerilemeye devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre resmi imalat PMI Ekim'de 49,2'ye geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi verinin 49,7 olarak açıklanması yönündeydi.

Endekste 50'nin altı seviyeler daralmaya işaret ediyor.

İnşaat ve hizmet sektörlerini kapsayan imalat dışı PMI da 52,4'e geriledi. Eylül ayında bu veri 53,2 olarak kaydedilmişti. Ekim ayı verisine ilişkin ekonomistlerin beklentisi 53 olarak belirlenmişti.

Pinpoint Asset Management Başekonomisti Zhang Zhiwei, alt endekslerdeki gerileme ve girdi fiyat göstergelerinin yükselmesinin Çin ekonomisinin stagflasyona ilerlediğine işaret ettiğini söyledi.