Advertisement

İş dünyası hızla dijitalleşiyor. Dijital dönüşüm artık bir gereklilik değil, zorunluluk. Bloomberg HT ekranlarındaki, iş dünyasındaki dijital dönüşümün nabzını tutan ‘Dijital Strateji’ programının bu haftaki konukları Arete Genel Müdürü Erhan Tavman ve Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erdoğan oldu. Dijital dönüşümün iş süreçlerindeki etkisini değerlendirirken, projelerinin çıktılarını izleyicilerle paylaştılar.

Hızlı tüketim ürünleri ve bağlantılı olduğu sektörlerdeki dijital dönüşümün önemine dikkat çeken Arete Genel Müdürü Erhan Tavman, dijital dönüşümün gerekliliğini şu sözlerle aktardı: “Rekabetin yoğun olarak görüldüğü hızlı tüketim sektöründe pazar payını koruyabilmenin gerekliliklerinin ilk sırasında doğru pozisyon alabilmek, müşteri ihtiyaçlarına hızlıca yanıt verebilmek ve onlara en iyi hizmeti sunabilmek geliyor. Son dönemde yaşanan ekonomik, sosyal, teknolojik gelişmeler ve değişiklikleri, hem dünyada hem de Türkiye’deki hızlı tüketim ürünleri sektöründeki ivmeyi çok etkilemesiyle birlikte dijital dönüşüm ihtiyacına da yol açtı.”

“SAP sadece şu an için değil, gelecekteki riskleri öngörmek için de çözümler sunuyor”

SAP'nin Gold Partneri Arete’nin Genel Müdürü Erhan Tavman, şu bilgileri paylaştı: “Hızlı tüketim ürünlerinin bağlantılı olduğu tüm sektörler, özellikle de ürünün son tüketiciye ulaşma aşamasındaki tedarik zinciri ve lojistikte sürecin eksiksiz tamamlanması çok önemli. Bu süreç boyunca görüyoruz ki pandemi döneminde dönüşüme adım atmamış şirketler büyük problemler yaşadı. SAP bu noktada sadece şu an değil, gelecekte de şirketlerin karşılaşabilecekleri zorlukları aşmaları için birçok çözüm sunuyor. Biz de SAP’nin pek çok ürününü kullanarak kurumların risklerini azaltmalarına, hız kazanmalarına ve bu riskleri öngörerek hazırlanmalarına yardımcı oluyoruz. Hizmet verdiğimiz şirketler arasında da SAP’nin akıllı ERP çözümü S4/HANA, en çok tercih edilen ürün oluyor” dedi.

“Şölen Çikolata 120’den fazla ülkeye ihracat yapıyor”

Yıllık 330 bin ton kapasiteleri bulunduğunu belirten Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erdoğan, dijitalleşmenin önemine şu sözlerle dikkat çekti: “Şölen Çikolata olarak dünyada çikolatanın merkezi olarak sayılan Belçika’dan Japonya’ya, Güney Amerika’dan Maldivler’e kadar 120’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Böylesine karmaşık bir işi yönetebilmek ise eski teknolojilerle mümkün değil. Rekabet, maliyet, müşteri beklentileri, kalite, gıda hijyeni ve güvenliğini yönetmek için çok yüksek bir teknolojiye ihtiyaç var. 2007’den bu yana SAP çözümleri kullanan bir şirket olarak, teknolojiyi önceliklendirerek büyüyoruz. Günümüzde ise Arete ile birlikte yaptığımız projeyle hem daha büyük bir potansiyele ulaştık, hem de iş süreçlerimizdeki iyileştirmelerle verimliliğimizi ve maliyet yönetimimizi güçlendirdik. Bu süreçlerin tasarımı iyi yapılırsa, hata oranını en aza indirmek mümkün.”