Advertisement

Dolar göstergesi, koronavirüs pandemisinin küresel ekonomiye etkilerine ilişkin endişeler ve ABD ile Çin arasındaki gerginliğin dünyanın rezerv parasına yönelik talebi artırmasıyla birlikte haftalık kazancına yöneldi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), Nisan sonundan bu yana en güçlü beş günlük yükselişine yöneldi. Asya Kalkınma Bankası'nın pandeminin maliyetinin, küresel GSYİH'nin neredeyse yüzde 10'una denk gelen 8.8 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Çin'de sanayi üretimi Nisan'da virüs salgınından beri ilk kez artış kaydetti. Perakende satışlar beklenenden fazla düştü. ABD'de Perşembe günü açıklanan verilere göre işsizlik haklarından yararlanma başvurusunda bulunan ABD'lilerin sayısı art arda sekizinci haftada da milyonları buldu.

Sydney'de St. George Bank baş ekonomisti Janu Chan, "Herkes toparlanma konusunda hala çok temkinli ve güvenli varlık olarak biraz dolara yönelim var. Son veriler oldukça korkunçtu. Bu nedenle güvenli varlıklara biraz talep oluyor." dedi.

BBDXY yüzde 0.1 yükselerek haftalık yükselişini yüzde 0.6'ya taşıdı. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Perşembe günü 3 baz puan düşmesinin ardından 1 baz puan artarak yüzde 0.63 oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Fox Business Network mülakatında doların güçlü olduğunu ve güçlü bir para birimine sahip olmak için harika bir zaman olduğunu söyledi. Ayrıca ABD Başkanı şu anda Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmek istemediğini söyledi.

Dolar/yen paritesi 107.26'da fazla değişmedi. Parite bu hafta yüzde 0.6 yükselerek beş haftalık düşüşü noktalamaya hazırlanıyor. Avustralya Doları/ABD Doları 0.6463'te fazla değişmedi ve bu hafta yüzde 1 düştü. Yeni Zelanda Doları yüzde 0.1 düşüşle 0.5996 oldu. Parite bu hafta yüzde 2.3 geriledi.