Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Dolar/TL güne 7,94 seviyesinde başladıktan sonra gün içerisinde yüzde 1,27 yükselişle 8,04 seviyesini gördü.

Risk priminde 463 baz puan seviyesi görülürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 20'nin altında.

Geçen hafta cuma günü kapanışa göre yüzde 10'dan fazla artış kaydeden dolar/TL, 2018 yılından sonraki en büyük haftalık yükselişine doğru ilerliyor. Türk Lirası da gelişen ülke para birimleri arasında yüzde 10,35 ile bu hafta en fazla değer kaybeden para birimi olurken, ikinci sırada yüzde 2,79 kayıpla Brezilya Reali geliyor.

Yurtiçi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında geçen hafta artış kaydedilirken, bu haftaya ilişkin veriler döviz mevduatlarında yüklü bir satış olduğunu ortaya koydu.

19 Mart haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında hızlı artış kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 19 Mart haftası itibariyle toplam döviz mevduatları 2,2 milyar dolar artarak 232,5 milyar dolara yükseldi.

19 Mart haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatlarında 700 milyon dolarlık artış izlenirken, tüzel kişilerde bu artış rakamı 1,5 milyar dolar oldu.

Parite etkisinden arındırılmış veriye göre ise 19 Mart haftasında toplam döviz mevduatlarındaki artış 1,6 milyar dolar oldu. Pariteden arındırılmış veri setinde tüzel kişilerin döviz mevduatlarında 1,5 milyar dolarlık artış izlenirken, aynı rakam gerçek kişiler için 128 milyon dolar oldu.

Hafta başında döviz mevduatlarında düşüş 6 milyar doları aştı

Geçen hafta artış kaydeden döviz mevduatları bu haftanın ilk işlem gününde ise sert düşüş kaydetti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre Pazartesi günü döviz mevduatları 6,1 milyar dolar azalarak 250 milyar doların altına geriledi.