Advertisement

Dünkü enflasyon verisi sonrası dalgalı seyreden, daha sonra 5.40'a yükselen Dolar/TL dünü 5.38 seviyelerinde tamamladı.

Kur bu sabah ise en düşük 5.3677, en yüksek 5.3988'i gördü. Euro 6.09'a gerilerken, sepet kur 5.72'ye indi.

Dün açıklanan veri, yıllık enflasyonun Şubat'ta %20.35'ten %19.67'ye gerilediğini gösterdi. Aylık enflasyon da %0.16 ile beklentilerin altında gerçekleşti. Veri sonrası kur 5.37 - 3.8 seviyelerindeki dalgalanmayı sürdürdü, daha sonra 5.40 seviyesini aştı.


Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül Bloomberg HT'ye enflasyonun %20'nin altına çekilmesinin olumlu olduğunu ancak bu yavaşlamanın gıda fiyatlarından kaynaklanmadığını belirterek "Yavaşlama giyim, ulaştırma gibi kalemlerden kaynaklandı, bunun devamının gelmesi ancak kurda stabilizasyon, gıda fiyatlarında daha fazla düşüşle mümkün olabilir. Asıl önemli düşüşü Nisan mayıs aylarında göreceğiz" değerlendirmesini yaptı.Enflasyon verisi sonrası piyasalar yarınki Merkez Bankası kararına odaklandı. Bloomberg HT anketine göre Merkez Bankası'nın yarın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Piyasada ilk faiz indiriminin Haziran ayında başlayacağı beklentileri hakim.

Bugünün devamında aylık enflasyon gelişmeleri raporu ve reel efektif döviz kuru izlenecek.  ABD'de ise ISM ve yeni konut satışları takip edilecek.