Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi- 5 Mart 2019

1- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe, Eyüpsultan ve Esenyurt mitinglerinde konuşacak, Kasımpaşa Kızılay Meydanı'nda düzenlenecek "TOKİ 53 Bin 626 Sosyal Konut ve 130 Tesisin Açılışı ile 50 Bin Yeni Sosyal Konutun Tanıtım Töreni"ne katılacak.

(İstanbul/11.00/13.00/17.00/14.00)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Başkanı seçilmesinin ardından ilk ziyaretini yapacağı KKTC'de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman ile görüşecek, şehitlikleri ziyaret edecek.

(Lefkoşa)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanları ile bir araya gelecek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer'in Proje Tanıtım Toplantısı'na katılacak, partisinin il binasını ziyaret edecek, Taşeli Yörükleri ve Gülnarlılar Derneği üyeleriyle, ardından Balkan Türkleri ve Kafkas Derneği üyeleriyle toplantılar yapacak.

(Mersin/11.00-18.30)

4- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/10.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AK Parti Aydın İl Başkanlığını, Hasırcılar Çarşısı ve Salı Pazarı'nı, MFB tekstili, Evde Çalışmak İsteyen Kadınlara Meslek Edindirme Kursu kapsamında Gevher Nesibe Sultan Derneği atölyesini ziyaret edecek, Mikro Kredi Destekleme Toplantısı'na ve Efeler ve Osman Yozgatlı mahalleleri seçim ofisleri açılışlarına katılacak.

(Aydın/10.00-17.00)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'den Yatay Şehirleşmeyle 50 Bin Yeni Sosyal Konut Hamlesi Projesi'nin tanıtım törenine katılacak.

(İstanbul/14.30)

3- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tire, Ödemiş, Kiraz ve Buca ilçelerinde açık hava toplantıları yapacak, Bayındır'da esnafı ziyaret edecek.

(İzmir/11.00-20.00)

4- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/13.30)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çekerek ve Sorgun ilçelerinde AK Parti seçim bürolarını, Sorgun Yeni Çeltek Linyit Kömür İşletmesini, Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek, elektrik, doğal gaz, maden sektörü ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya gelecek.

(Yozgat/10.30-14.00)

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mahmudiye'de "Miracle Serakent Lansmanı"na, Mahmudiye ve Beylikova seçim koordinasyon merkezlerinin açılış programlarına katılacak, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ile Anadolu Üniversitesi Teknoparkını ziyaret edecek, sanayicilerle istişare toplantısı yapacak.

(Eskişehir/09.00-17.30)

3- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi açılışına, Lisanslı Fıstık Deposu Temel Atma Töreni'ne, Tarım ve Orman Sektör Toplantısı'na ve GAP Tarım Fuarı Açılış Töreni'ne katılacak.

(Ankara/09.30/Gaziantep/14.15/15.30/17.00)

4- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda saha incelemesi yapacak, AK Parti Reyhanlı Seçim Koordinasyonu Merkezi'ni ziyaret edecek, esnafla bir araya gelecek, bölgesel istişare toplantısına katılacak, Hatay Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığına ziyarette bulunacak.

(Hatay/12.00-18.00)

5- Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Bayburt Valiliğini ziyaret edecek ve ilde devam eden yatırım projelerini inceleyecek.

(Bayburt/10.45)

6- TÜİK, 2015-2017 dönemi "Girişimcilik" verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile bölgedeki durum izleniyor.

(Halep/İdlib)


GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Takipsizlikle sonuçlanan "17 Aralık soruşturması"nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla 6'sı firari 67 sanığın yargılandığı davada, eski emniyet müdürleri Nazmi Ardıç, Kazım Aksoy ve Yakub Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 25 sanığın yargılanmasına, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri’de devam edilecek.

(İstanbul/10.30)

- Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında açılan davada 5'i tutuklu 16 sanığın yargılanmasına 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Düzce/10.00)

- Bolu'da, FETÖ'nün emniyet yapılanmasına ilişkin 13 sanıklı davanın görülmesine devam ediklecek.

(Bolu/10.00)

AA