Advertisement

Yatırımcılar, ABD'de işlem gören gelişen piyasa echange traded fonlarından (ETF) 3.54 milyar dolar ile rekor seviyede çıkış gerçekleştirdi. Em varlıklarından çıkışta dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğinin yükselmesi etkili oldu.

EM fonları ve belirli ülkeleri hedefleyen fonlar Bloomberg'ün veri derlemeye başladığı 2016 yılından bu yana görülen en sert haftalık kaybını kaydetti. 31 milyar dolarlık iShares MSCI EM ETF'sinde çıkış 1.7 milyar dolar ile (Haziran'dan bu yana en sert kayıp) piyasa değerinin yüzde 5'i seviyesinde gerçekleşti.

Gelişen piyasa varlıkları geçen hafta, Beyaz Saray'ın ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen Çinli şirketlerin ABD'ye satış yapmasını engellemesi ve Huawei Technologies Co.'yu esas bileşenleri almaktan alıkoymakla tehdit etmesi sonrasında düştü. Çin devlet medyası Cuma günü Çin'in ABD ile ticaret görüşmelerini sürdürme konusunda isteksiz olduğunun sinyalini verdi.

Credit Agricole stratejisti Guillaume Tresca, Pazartesi günkü notunda "Gelişen piyasalardaki risktan kaçış algısı dinmedi. EM'lerde bu haftaki haber akışının sınırlı olmasıyla birlikte, ticaret savaşı endişeleri EM varlıklarının performasında hala baskı yaratıyor gibi görünüyor." dedi.

Hisse senedi ETF'lerinden 3.09 milyar dolarlık çıkış oldu.
Tahvil fonları 451.7 milyon dolar düştü.
Toplam varlıklar 271.8 milyar dolardan 259.9 milyar dolara geriledi.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi önceki haftaya göre yüzde 3.6 ekside, 14 Ocak'tan beri en düşük seviyesinde kapattı.
Çin/Hong Kong fonları 1.19 milyar dolar ile en fazla çıkışı kaydetti.
Suudi Arabistan 5.4 milyon dolar ile en fazla giriş gerçekleşen EM oldu.