Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB, Euro Bölgesi'ndeki 152 bankanın katıldığı Banka Kredi Anketi'nin sonuçlarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Yılın son çeyreğini kapsayan raporda, Euro Bölgesi'ndeki bankaların söz konusu dönemde firmalara yönelik kredi şartlarını hafif sıkılaştırırken, hane halkına konut kredi şartlarını değiştirmediği belirtilerek, ilk çeyrekte şirketlerin kredi şartlarının aynı kalacağı kaydedildi.

Raporda, geçen son yılın çeyreğinde, Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin arttığı ve yılın ilk çeyreğinde daha da artacağı belirtildi.

AMB söz konusu talep artışına neden olarak “şirketlerin işletme sermayesi ve yatırımlar için finansman ihtiyacını” gösterdi.

Öte yandan, perşembe günü gerçekleştirilecek AMB'nin para politikası kurulu toplantısı yatırımcıların odağında bulunuyor.

Euro Bölgesi’nde yüksek enflasyona rağmen bu hafta AMB'nin faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Euro Bölgesi'nde, aralık ayında yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 5'e çıkarak verilerin toplandığı son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Analistler, enflasyonun ocakta yüzde 4,4'e gerilemesini bekliyor.

AMB sağlıklı bir ekonomi için tüm Euro Bölgesi için yüzde 2 enflasyon hedefliyor.

Euro Bölgesi'nde bankaların kredi koşulları hakkında bilgi edinilmesini sağlayan AMB'nin Banka Kredi Anketi, yılda 4 defa yapılıyor. Son anket ise 13 Aralık-11 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi.