Advertisement

St Louis Fed Başkanı James Bullard, yüksek enflasyona karşı ihtiyatlı olma çerçevesinde Fed'in 2022 yılında 2 faiz artırımına gidebileceğini söyledi.

Uzun vadeli büyüme için Fed'in daha agresif adımlar atmasının daha iyi olabileceğine inandığını ifade eden Bullard, Fed'in tahvil alımlarını sona erdirdikten hemen sonra, gelecek yıl, 8 trilyon dolar büyüklüğe yaklaşmış olan bilançosunu küçültmeye başlaması gerektiğini de savundu.

Reuters'e konuşan Bullard, enflasyonun gelecek yıl yüzde 2,8 seviyesinde olmaya devam etmesini beklediğini de belirtti. Bullard, ekonomideki toparlanma hızı dikkate alındığında Fed politikasında toparlanma hızının 2007-2009 krizinden sonrasına göre daha hızlı olabileceğini de vurguladı.

Amerikan Merkez Bankası Fed, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini yüzde 0-0,25 arasında sabit tutmuş, karar metninde ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceğini belirtmişti.

Fed politika yapıcılarının beklentilerinin yer aldığı noktasal grafikte de 2022'de faiz artışı öngören Fed yetkilisi sayısının arttığı izlenmişti. Ekonomik öngörülerde enflasyon beklentileri yukarı çekilirken, büyüme beklentilerinde düşüş görüldü. Karar sonrası konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, teşviklerin geri çekilmesi sürecinin 2022 ortasında son bulmasının uygun olabileceğini söylemişti.