Advertisement

Kansas City Fed Başkanı Esther George, enflasyonu Fed'in yüzde 2 hedefine yükseltmek için olası bir faiz indirimine karşı olduğunu belirterek "Bu durum varlık fiyatlarındaki balonları destekleyebilir, finansal dengesizlikler yaratabilir ve sonuç olarak durgunluk yaratabilir" uyarısında bulundu.

George, Economic Club of Minessota'da yaptığı konuşmada, "Mevcut koşullarda, işsizlik oranının öngörülen uzun vadenin oldukça altında olması nedeniyle , enflasyonun uzun vadedeki hedefinin biraz altında seyretmesi konusunda endişeli olmak için çok az neden görüyorum" dedi.

Esther George, "Enflasyon seviyesi, merkez bankacılarını ve finansal katılımcıları şaşırtabilir ancak büyüyen ekonomi tarafından baktığımızda Fed'in bir tepki vermesini gerektirmiyor" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimdeki bazı isimler, büyümeyi hodşzndırmak için faizlerin düşürülmesi çağrısında bulunuyorlar ve enflasyonun düşük seyretmesinin kendilerinin bu görüşünü destekllediğini kaydediyorlar. Bazı Fed yetkilileri de merkez bankasının fiyat baskılarını hedef seviyesine yükseltebilmek için faizlerin düşürülmesi gerektiğini düşünüyorlar ve finans piyasaları bu yıl bir faiz indirimi bekliyor. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, merkez bankasının, enflasyon yüzde 1.5 civarına düşerse faiz indirimini düşünmek isteyebileceğini söyledi.

Fed'in 12 bölgesel başkaı arasında en şahinlerinden bir olan George bu görüşlere karşı çıkıyor.

George'un Fed'in 'un bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunuyor.

BN