Advertisement

Fransa, İtalya ve Belçika'da düzenleyici kuruluşlar Salı günü, koronavirüs salgını dolayısıyla hisse senedi piyasalarında meydana gelen güçlü satışları önlemek amacıyla bazı hisse senetlerinde açığa satış işlemlerini durdurdu.

Fransa'da AMF 92 hisse senedinde bu tür satışları durdururken, İtalya'da Consob 20 şirketin hisselerinde işlemleri bloke etti ve Belçika'da FSMA benzer kısıtlamalar getirdi. İspanya bu konuda daha da ileri gitti ve piyasa katılımcılarına Pazartesi günü akşam saatlerinde bir aylık süre boyunca açığa satış yapamayacaklarını duyurdu. Madrid, İtalya'da olduğu üzere, zaten 13 Mart seanslarında açığa satışlara bir günlük yasak getirmişti.

Traderların daha düşük fiyattan satın alma amacıyla ödünç aldıkları hisse senetlerini satma işlemlerine verilen isim olan açığa satış, krizin olmadığı dönemlerde tartışmalara konu olan bir durum. Açığa satışları savunanlar, bu işlemlerin daha likit ve daha etkin bir piyasaya yol açtığını ileri sürerken, buna karşı olanlar, açığa satış yapanları hisselerin fiyatlarını düşürmek için şirketlerin hesaplarını veya yönetimlerini açık bir biçimde eleştirerek istikrarsızlık yaratmakla itham ediyorlar.

Fransa Ulusal Meclis Finans Komisyonu başkanı Eric Woerth, "Piyasadaki erime, açığa satış düzenlemesinin sıkılaştırılmasını daha önce olmadığı kadar gerekli kılıyor," dedi ve "Harekete geçme zamanı" şeklinde görüş bildirdi.