Advertisement

Endonezya rupisi 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi büyüme tahminlerini indirmesi ve Çin'de kötü gelen verilerin küresel büyümenin yavaşladığına dair endişeleri artırmasıyla para birimlerinin düşüşünde etkili oldu.

Çin'de Şanghay Borsası %4'ü aşan düşüşle bölge borsalarını da aşağı çekti.

Bank of Singapore Kur Stratejisti Sim Moh Siong "Piyasaları yönlendirmesi için yeni bir katalizöre ihtiyaç var. Trump ile Xi buluşana kadar yeni haber almayacağız. Veriler de küresel büyümede yumuşamaya işaret ediyor.  Bekleme dönemindeyiz" değerlendirmesini yaptı.

Endonezya rupisi %1.3 düşerken Güney Kore wonu %0.6, Filipin pesosu %0.2 düştü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi 7 günlük yükseliş sonrası bugün %0.1 geriledi.

MSCI AC Asya Pasifik Endeksi %1.4, Şanghay borsası %4.4 düştü. Bu, 5 ayın en büyük düşüşü oldu.

Çin'de Şubat'ta ihracat düşerken ve ithalat da ticaret savaşlarıyla geriledi.Tayland bahtı da hise senedi piyasalarından çıkışlarla düştü. 24 Mart'taki seçimler öncesi kur üzerinde aşağı yönlü baskının devam edebileceği belirtiliyor.

Filipin pesosu, ülke Merkez Bankası Başkanı'nın faiz indirimi olabileceğini açıklaması sonrası bu yılın en büyük haftalık kapanışına hazırlandı. Tayvan doları ise Çin'deki ticaret verisi sonrası geriledi.