Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Geçen günlerde rekor üzerine rekor kıran gram altın fiyatları yeni haftaya sert düşüşle girdi.

6 Kasım'da 540 TL'yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram altın yüzde 5'e varan düşüş kaydetti. Altının ons fiyatı ve Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 500 TL'nin altını test etti. Bankacılar perakende tarafta yatırımcıların altın satışı yaptıklarını belirtti.

Dolar/TL, hafta sonu gelen yoğun haber akışı sonrasında yeni haftaya hızlı bir düşüşle başladı. Altının ons fiyatı ise Pfizer'dan gelen aşı haberinin etkisiyle yüzde 1'e varan düşüş görüldü.

Pfizer'dan umut veren çalışma

On binlerce denek üzerinde yapılan deneylerde Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen kovid-19 aşısının hastalığı yüzde 90 oranında engellediği tespit edildi. Pfizer'ın Aşı Geliştirilmesinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı William Gruber, "Bu bütün dünyanın, ABD'nin ve kamu sağlığının alacağı en iyi haberlerden biri." dedi.

Ağbal, banka müdürleriyle toplantı yaptı

Yeni TCMB Başkanı Ağbal, Pazar günü banka genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Pazar günü yapılan toplantıya Türkiye Bankalar Birliği yönetiminde bulunan bankaların genel müdürlerinin katıldığı öğrenildi.

Bloomberg HT'ye konuşan üst düzey bankacılar, toplantıda karşılıklı olarak genel ekonomik değerlendirmelerin yapıldığı ve bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Toplantıda makro ekonomik gelişmelerin masaya yatırıldığını ifade eden üst düzey bankacılar, taraflar arasında çok rasyonel ve tutarlı konuşmaların geçtiğini belirtti.

Bankacıların toplantıda, aktif rasyosundan sektörün para politikası beklentilerine kadar piyasanın ihtiyaçları konusunda fikirlerini ilettikleri öğrenildi.

Berat Albayrak istifa etti

Türk Lirası varlıkların fiyatlamaları açısından en kritik haber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi haberi oldu.

Albayrak sosyal medya hesabından sağlık nedenleri dolayısıyla istifa ettiğini duyurdu. Albayrak'ın açıklamasında "Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım” ifadeleri kullanıldı.