Advertisement

Marks&Spencer Group Dünya CEO'su Marc Bolland, Bağdat Caddesi'nde yenilenen ve Kanyon'da yeni açılan Marks&Spencer mağazalarını ziyaret etmek için İstanbul'daydı. Ziyareti esnasında küçük bir grup gazeteciyle görüşen Bollandın Türkiye'deki büyüme potansiyelinden çok etkilendiğini hatta ileride Türkiye'deki iş ortakları Fiba Grup ile Rusya, Ukrayna ve Türkiye'de büyüme planları içinde olduğunu dinledik.
3 yıl önce İngiltere'nin en büyük giyim perakendecisi olan Marks&Spencer'ın CEO'luğuna getirilen Bolland, 6 çeyrektir gıda dışı giyim satışları düşen Marks&Spencer'ın satışlarını artırmak için uluslararası büyümeye güveniyor. Anladığım kadarıyla bu sürecin tam merkezine de "Fiba Grup ile birlikte büyüyeceğiz" dediği Türkiye, Rusya ve Ukrayna pazarlarını koyuyor.
Bolland'dan duyduğumuza göre, sadece Türkiye için değil aynı zamanda Ukrayna ve 37 M&S mağazası bulunan Rusya için de Fiba çok önemli bir ortak. Ve beraber bu pazarlarda yeni mağazalar açmayı planlıyorlar. "16 milyar dolar ciromuz içinde Türkiye bizim için çok önemli" diyen Bolland, Türkiye'nin önemini ise şöyle anlatıyor:
"Mağaza sayısı açısından İngiltere'den sonra gelen ikinci ülke. Türkiye'de 47 mağazamız var, k bunların 23'ü İstanbul'da. Dolayısıyla pazar olarak Türkiye bizim için çok önemli. Ayrıca Bağdat Caddesi'ndeki mağazamızı yeniledik, çok güzel oldu."

 

'Kalite, zevk ve Ar-Ge'de Çin ve Fas'tan iyisiniz'

Marks&Spencer için ürün alma açısından da Türkiye'nin önemi büyük, çünkü Bolland, Türkiye'den 350 milyon dolarlık ürün aldıklarını söylüyor. Bolland, "Türkiye'den ürün almaya devam da edeceğiz. Dolayısıyla buradaki tedarik tabanı ve fabrika bizim için çok önemli. Türkiye'deki tedarikçilerimiz kalite, zevk ve Ar-Ge'de Çin ve Fas'tan daha iyiler" diyor.
Bolland, 41 ülkede 337 mağazayla faaliyet gösteren Marks&Spencer'ın büyüme için uluslararası pazarlara baktığını söylüyor. Türkiye, Rusya ve Ukrayna dışında Paris, Hindistan ve ve Şanghay'da da yeni mağazalar açmakta olduklarını dinliyoruz. Bolland, özellikle M&S "Autograph" koleksiyonunda Ar-Ge ve tasarıma önem verdiklerini, örneğin ipek ürünlerinin çamaşır makinesinde yıkanabildiğini anlatıyor.
Bolland'dan duyduğumuza göre "Autograph" koleksiyonu Paris Champs Elysees mağazasında yok satıyormuş. Bolland, "Paris'te önümüzdeki 9 ay içinde 4 mağaza daha açacağız. Paris bizim için çok önemli, ama buradaki ortağımız Fiba daha çok önemli. M&S markası için İstanbul ve Paris ikisi de çok önemli" diyor. Bolland, Türkiye'de tüketicinin aynı Paris'te olduğu gibi yüksek kaliteli ve moda, trendi takip eden ürüne önem verdiğini söylüyor. Türkiye'de yeni AVM'ler açıldıkça biz de büyümeye devam edeceğiz diyen Bolland, bakalım yenilenen yüzü ve yeni koleksiyonlarıyla giyimde uluslararası tüketiciyi cezbetmeyi başarabilecek mi?