Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel imalat sektörü, Çin ve Almanya'dan gelen iyi verilerin küresel büyümenin istikrar kazanmaya başladığına ilişkin görüşleri güçlendirmesi ile birlikte yıl sonuna doğru biraz daha parlak bir görünüm çiziyor.

Çin'den Kasım ayında gelen verilerin beklenenden daha iyi çıkması Asya ekonomilerine de yayıldı ve aralarında Güney Kore, Japonya ve Malezya'nın da bulunduğu Asya ülkelerinde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri hafifçe yükseldi. Avrupa'da, Almanya'nın imalat PMI'ı ilk açıklanan rakama göre yükseldi ve yükselişini ikinci aya taşıdı.

Bu haberler hisse senetlerinin yükselmesine neden oldu. Stoxx Europe 600 endeksi, sabah Asya seansındaki kazançların ardından yukarı yönde hareket etti. Tahvilleri ise geriledi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bu son rakamlar, son haftalarda küresel ekonomide gerilemenin tabanı gördüğü ve büyümenin istikrar kazanmakta olduğu yolundaki söylemin sürdürülmesine yol açtı. Öte yandan, iyimser havayı destekleyen diğer bir unsur da, gelen karışık mesajlara ve süregelen siyasi gerileme karşın, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasının ilk faızını imzalamaya yakın olduğu yolundaki haberlerdi.

Commerzbank faiz strateji müdürü Christoph Rieger, "Piyasa, birinci faz anlaşmanın ya yıl sonuna kadar imzalanacağı ya da eğer olmazsa Aralık ayı için planlanan tarife artışının erteleneceği durumuna göre pozisyonlandı," dedi ve "Ekonomiye ilişkin iyimser işaretlerin muhtemelen artma potasiyeli var" değerlendirmesinde bulunu.

Piyasada dikkatler ayrıca bugün ABD'de açıklanacak olan ISM imalat verisine çevrildi ve ayrıca bu hafta Almanya'dan gelecek sanayi üretimi ve ABD'nin tarım dışı istihdam verileri de yakından izlenecek.