Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yende son dönemde keskin düşüşler yaşanırken, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda ve Başbakan Fumio Kishida ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kuroda Perşembe günü Kishida ile görüşmesinin ardından başbakanlık ofisinde gazetecilere verdiği demeçte, "Yenin son zamanlardaki tek taraflı ve hızlı zayıflaması ekonomi için istenmeyen bir durum. Bu anlamda, kendisine BOJ'un finansal ve Döviz piyasalarına da gereken özeni göstereceğini söyledim" dedi.

Toplantının, finansal piyasaların oldukça oynak olduğu bir dönemde gerçekleşmesinin spekülatif piyasa aktörlerine uyarı niteliğinde olduğu düşünülüyor.

Japonya’da yatırımcılar ABD enflasyon verilerine odaklandı

Japonya'nın Ekim ayında döviz piyasalarına yeniden müdahale etmesinden bu yana, yen nispeten durağan seyretti. Buna rağmen, ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin beklenenden daha güçlü gelmesi durumunda yende yeni bir değer kaybını tetikleyebileceği düşünülüyor.

Kuroda Haziran ayındaki bir önceki toplantıdan sonra, yenin ani değer kaybının istenmeyen bir durum olduğunu söylemişti.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ise geçen hafta, gerekirse tekrar harekete geçeceğini söyleyerek spekülatörlerle mücadelesinin henüz bitmediğini ima etmişti.