Advertisement
HABERLER ABONE OL

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) , geçen yıl 3,85 milyar lira net kar elde etti. Fabrikadan yapılan açıklamada 2021 yılı, tarihinin en yüksek kârlılığı ile tanımlandı.

2020 yılının son çeyreğinde yakalanan yüksek ivmesinin 2021 yılının tamamında sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Şirketimiz, 2020 yılına oranla yüzde 288 FAVÖK (EBITDA) artışı sağlayarak 2021 yılında FAVÖK’ünü yaklaşık olarak 4,9 milyar liraya çıkardı. Yine bir önceki yıla oranla satış gelirlerini yüzde 96 artırarak 14,76 milyar liraya kadar yükseltti. Net nakit rakamını 2,75 milyar lira seviyesine ulaştıran şirketimiz, finansal gücünü arttırarak doğan ve doğabilecek her türlü piyasa koşullarında yatırımcılarına güven vermeye devam etmiştir/edecektir" denildi.

Hisse başına 0,8772 lira kâr dağıtma kararı

Yatırım süreçlerine ara verilmediğinden ve hissedarlara yönelik temettü çalışmalarına da önem verildiği dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Genel kurula sunulmak üzere KARDEMİR Yönetim Kurulu tarafından brüt 1 milyar Türk lirası olmak üzere hisse başına 0,8772 lira kar dağıtılması kararı almıştır. Paylarının tamamı Borsa İstanbul’da işlem gören KARDEMİR, yerli üretim yerli tedarik politikasını da sürdürmeye devam edecektir. 2021 yılı finansal döneminde tarihi rekor karlılık seviyesine ulaşmamızda katkı sağlayan tüm çalışanlarımıza, paydaşlarımıza ve yatırımcılarımıza teşekkür ederiz" ifadeleri yer aldı.