Advertisement

Küresel dijital sigorta pazarında hızlı bir büyüme gözleniyor. Global Industry Analysts’in küresel dijital sigortacılık pazarı raporuna göre covıd-19 sonrası değişen iş ortamında, 2020 yılında 102,2 milyar dolar olarak tahmin edilen küresel dijital sigortacılık pazarının, 2027 yılına kadar 186,4 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi programında sektörün yalnızca ABD’deki büyüklüğünün 2020 yılında 32,4 milyar doları olduğu tahmin edildiği belirtildi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de ise ise pazar büyüklüğünün 2027 yılına kadar 23,6 milyar dolar olması bekleniyor.

Blackrock'un salı günü yayınladığı 11. küresel sigorta raporuna göre, küresel sigorta şirketleri, hızla değişen piyasa koşullarında yatırım uygulamalarını "dayanıklı portföy inşası, likidite yönetimi" ve entegre teknolojiye odaklanarak değiştiriyor.

Anket, diğer bulguların yanı sıra, sigorta şirketlerinin yüzde 79'unun uzun vadeli stratejik varlık tahsisini gözden geçirmeyi planladığını ve yüzde 48’lik oranla neredeyse yarısının bu yıl risk iştahı eşiklerini gözden geçireceğini ortaya koydu. Ayrıca, sigorta şirketlerinin yaklaşık yüzde 60'ı, varlık fiyatlarındaki oynaklığın ve likiditenin endişeler listesinde ikinci ve üçüncü sırada olduğu enflasyonun ise en büyük piyasa endişesi olduğunu söyledi. Portföylerini çeşitlendirmek amacıyla, sigorta şirketlerinin yüzde 87'si önümüzdeki iki yıl içinde özel yatırımlara tahsisleri artırmayı planlıyor.

TSEV’den mezuniyet töreni

Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra 300’e yakın davetlinin katılımıyla Temel Sigortacılık Eğitim Programı’nın 39’uncu Dönem Mezuniyet Törenini gerçekleştirdi. TSB Başkanı Atilla Benli törende yaptığı konuşmada, "Sektörümüzdeki eğitim çalışmaları sayesinde; sadece yeni bilgiler edinmiyoruz. Yalnızca uzmanlık kazanmıyoruz. Sigortalılarımıza ve ülkemize değer katmanın yollarını da keşfediyoruz" dedi.

SEDDK üç yaşında

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) 3.yılını kutluyor. SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu kurumun 3. yılına yönelik yaptığı açıklamada, "Geçmişten aldığımız güçlü deneyim ve bilgi birikimini yeni kimliğimizle birleştirerek sektörümüzün gelişimi ve büyümesi adına paydaşlarımızla birlikte hızlı, koordineli ve çözüm odaklı çalışarak ortak akılla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

30 yıllık birim kapatılıyor

Mcdonald's sigortasını yaklaşık 30 yıldır yöneten Golden Arches birimini kapatma kararı aldı.

Fast food zinciri Mcdonald’s Aon Sigorta tarafından yönetilen sigortacılık birimi golden arches sigorta’yı kapatma kararı aldı şirket faaliyetlerini Bermuda’ya taşıyacak.

Aon'a Dublin'deki Golden Arches sigorta işini yönetmesi için sabit bir ücret ödendiği ve firmanın geçen yılki toplam yönetim maliyetlerinin 2020’de 2,3 milyon eurodan 2021’de 6,8 milyon euroya yükseldiği belirtildi.