Advertisement

Petrol talebini izlemek için pek az kişinin ABD'li rafineri Valero Energy Corp.'un CEO'su Joe Gorder'dan daha iyi bir imkanı bulunur. Ancak Gorder'ın bu hafta, ABD'de yakıt tüketiminin toparlanmaya başladığını görmek için öngörüsüne ihtiyacı olmadı.

Şirketin merkezinin bulunduğu San Antonio, Texas'ta sadece sokaklara bakması yeterliydi. Haftalarca süren karantinanın ardından trafik yeniden başlıyordu.

Gorder, "İnsanlar daha fazla dışarı çıkmaya başlıyor. Bence muhtemelen insanların evden çıkmak ve hareketlenmek için bastırılmış bir talebi var." dedi.

San Antonio sokaklarından Barcelona ve Pekin'e kadar trafik verileri, benzin istasyonlarındaki satışlar ve poru hatlarından geçen petrol talepteki düşüşün yerini ılımlı ve oldukça belirsiz bir toparlanmaya bıraktığını işaret ediyor. Toparlanma sadece petrol endüstrisi için önemli değil, aynı zamanda negatif ekonomik veriler serisi sonrasında bir umut ışığını anlamına geliyor.

Dünyanın petrol alım satım işlemi yapan önde gelen kurumlarından Mercuria Energy Group Ltd. kurucu ortağı Marco Dunand, "Taban gördüğümüzü düşünüyorum. Ancak toparlanma aşırı yavaş. Petrol traderları talebin kabaca günlük 100 bin varil ile pandemi öncesi seviyelere dönmesinin bir yıldan uzun, belki çok daha fazla süreceğini düşünüyor. Giderek büyüyen bir azınlık ise oraya hiçbir zaman ulaşamacağını konuşuyor." dedi.

Toparlanmanın olası şekli son dönemde konuşulan en sıcak konular arasında gündemdeki yerini aldı. V şeklinde bir dönüş belli bir süre önce gözden çıkarıldı. Dipte geçen görece daha uzun bir süre ile U olması ya da talebin hiçbir zaman eski haline dönmeyeceği L olması mümkün. Belki de doğru şekil için latin alfabesinde bir harf yoktur. Kare kök matematik sembolü bir noktaya kadar bir alternatif sunabilir: Kapanmaların gevşemesiyle önce V şeklinde bir toparlanma; sonrasında daha fazla evden çalışma gibi yaşam tarzının değişmesiyle uzun düz bir kuyruk." dedi.