Advertisement

Asya hisse senetleri, koronavirüsü kontrol altına almak için atılan kararlı adımlar karşısında yatırımcıların salgının kısa vadeli ekonomik etkilerini değerlendirmesiyle birlikte altı günlük düşüş serisini durdurdu, yuan fazla değişmedi.

Tokyo'dan Seul, Sydney ve Hong Kong'a kadar hisse senetlerinde Cuma günü erken işlemlerde görülen ralli, ABD'nin Çin'e seyahat uyarılarını artırmasının ardından hız kesti. Kore ve Avustralya hisse senetleri kazançlarını geri verdi. Japonya iyi performans gösterdi. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi. Petrol fiyatları Perşembe günkü kaybının önemli kısmını geri aldı. ABD vadelileri S&P 500 Endeksi'nin seans sonuna doğru sıçrayarak yükselişle kapatmasının ardından yükseldi.

Ekonomik göstergeler ve şirket karları küresel büyümenin koronavirüsü öncesinde büyük ölçüde iyi göründüğünü işaret ediyor. Amazon Inc. Perşembe günü güçlü finansallar açıkladı. Japonya'da Cuma günü açıklanan veri sanayi üretiminde artış sinyali verdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD – Çin ticaret savaşının piyasaları altüst ettiği Mayıs 2019'dan bu yana görülen en kötü haftasını kaydetmeye hazırlanıyor. Çin piyasalarının Pazartesi yeniden açılacak olmasından dolayı, ana kara hisselerinin en son işlem gördüğü 23 Ocak'tan bu yana görülen satış dalgasını yakalaması gerekecek.

Çin'de başlayan salgın yayılmaya devam edip ölü sayısı artarken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Perşembe günü Çin'in çabalarını takdir etti. Küresel çapta birçok hava yolu şirketinin Çin'e uçuşlarını askıya almasının ve bazı ülkelerin Çin sınırını kapatmasının ardından harekete geçen DSÖ, küresel sağlık acil durumu ilan etti.

Tesla Inc. Çin'de üretimin ertelenmesini bekliyor. McDonald's Corp. ve Starbucks Corp. Çin'de binlerce mağazasını kapattı. Apple Inc. ise tedarik zincirinde aksamalara hazırlanıyor. Amazon, dördüncü çeyrek satış gelirinde yüzde 21 artış olduğunu ve beklentilerin üzerinde kar açıklamasının ardından e-ticaret şirketinin piyasa değeri seans sonrası işlemlerde 1 trilyon doları aştı.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:55'te yüzde 0.8 yükseldi.
S&P/ASX 200 Endeksi fazla değişmedi.
Kospi Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
S&P 500 Endeks vadelileri yatay seyretti.
FTSE China A50 Endeks vadelileri yüzde 1.7 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Döviz

Japon Yeni dolar karşısında 109.08'de fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9756'da yatay seyretti.
Euro/Dolar paritesi 1.1024'te sabit kaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.59'da kaldı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.97 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 2.2 değer kazanarak 53.28 dolardan işlem gördü.
Altının onsu 1,572.06 dolar oldu.