Advertisement

Asya hisse senetleri ve ABD hisse senedi vadeli kontratları politika teşviklerine ilişkin iyimserliğin yerini bazı bölgelerde artan enfeksiyon rakamlarından kaynaklı endişelere bırakmasıyla geriledi. Yen ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Japonya, Avustralya ve Hong Kong hisseleri sınırlı düşüş kaydetti. Hisse senetlerinde bu hafta başında yaşanan küresel ralli hız kestiğine dair sinyaller vermeye devam ediyor. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin Çarşamba gününün büyük kısmında kazançlar ve kayıplar arasında dalgalanmasının ardından geri çekildi. Avustralya Doları, Mayıs ayı istihdam rakamlarının beklenenden daha sert bir düşüşü işaret etmesinin ardından düştü. İşsizlik neredeyse 1 puan arttı.

Wells Fargo Investment Institute kıdemli küresel piyasa stratejisti Sameer Samana, "Politika teşviki ve daha iyi ekonomik veriler etrafında gelişen hikaye etkisini kaybediyor gibi görünüyor. Buna karşın yuan yükseldi. Çin hisseleri merkez bankası başkanının ekonomideki kredi akışının bu yıl en az 30 trilyon yuan (4.2 trilyon dolar) artmasını istediğini söylemesinin ardından kayıplarını sildi.

Virüs ile ilgili gelişmelere bakıldığında Teksas'ta hastaneye yatış oranı yüzde 11 artarak 4 Haziran'dan beri görülen en sert 24 saatlik yükselişi kaydetti. Brezilya'da 34,918 yeni vaka rapor edilirken, Çin Pekin'de uçuşları iptal etmek gibi salgını kontrol altına almaya yönelik önlemleri giderek sıkılaştırıyor.

ABD hisse senetlerinde Çarşamba günkü zayıf hacim dalgalanmaları şiddetlendirdi. Ham petrol fiyatları art arda iki seans yükselmesi sonrasında geriledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB) Perşembe günü politika kararını açıklayacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:35'te yüzde 0.8 geriledi. Endeks Çarşamba günü yüzde 0.4 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.7 çekildi.

Döviz

Yen yüzde 0.2 yükselişle dolar karşısında 106.77 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 artıda 7.0676'dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1246'da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan azalarak yüzde 0.71 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yaklaşık 4 bp düşüşle yüzde 0.88'e geriledi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.6 düşüşle varili 37.36 dolar oldu.
Altının onsu 1,727.335 dolar oldu.