Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Yılın ilk haftasında piyasalara Çin ekonomisine yönelik endişeler yön verirken geleneksel güvenli limanlar altın ve Japon yeni yeni zirvelere ulaşıyor.

Yen dolar karşısında yüzde 1'e yakın değer kazanırken dolar/yen kuru 129,7 ile Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Spot altının onsu yaklaşık yüzde 1 yükselerek Haziran'dan bu yana ilk kez 1.840 doları aştı.

Çin’in Kovid tedbirlerinin etkileri izlenirken Asya hisse piyasalarında karışık görünüm hakim. Hong Kong Hang Seng yükselirken Japon Topix ve Güney Kore Kospi'de sınırlı gerileme görülüyor.

Avrupa’da Pazartesi günü yüzde 1,7 yükselen Euro Stoxx 50 vadelileri sabah saatlerinde geriledi. Amerika vadelileri ise hafif artıda.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay negatif bir görünüm sunuyor. Asya Pasifik’te tahvil piyasalarının kapalı olması sebebiyle ABD 10 yıllık tahvilde işlem geçmedi. Petrol fiyatları ise talep endişeleriyle dalgalanıyor.

Rekora rağmen Tesla’dan beklenti altı teslimat

Twitter satın alımı sonrası Tesla’yı ikinci plana attığı eleştirileri ile karşılaşan Elon Musk, önümüzdeki dönemde elektrikli araç girişiminde talep sorunlarıyla boğuşabilir.

Tesla yılın son çeyreğinde 405 bin 278 araç teslim ederek 420 bin 760 araçlık ortalama analist tahmininin gerisinde kaldı.

Teslimat rakamı çeyreklik rekor anlamına gelse de geçen yıl iki yeni montaj hattı açan şirket teslimatları yüzde 50 artırma hedefinin de gerisinde kalmış oldu.

Elon Musk’ın 2022’nin Tesla için “epik bir yıl” olacağı beklentisinin ardından şirket arz zinciri ve talepte düşüş sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.

Yılın son çeyreğinde Tesla yöneticileri bu soruna Çin’de fiyat ve üretim düşüşüyle yanıt vermeye çalıştı ve yılın sonlarında ABD’de araç başına 7 bin 500 dolara varan indirime gitti. Buna rağmen beklentilerin altında kalması analistlere göre endişe kaynağı oluşturuyor.

Tesla’nın ciddi bir talep sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirten Bernstein Analisti Toni Sacconaghi “Tesla’nın büyüme hedeflerini aşağı çekmesini ya da son fiyat indirimlerini küresel çapta uygulayarak kar marjını baskılamasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Tesla hisseleri Aralık ayını yüzde 37, 2022 yılını ise yüzde 65 düşüşle kapamıştı.