Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 1980'lerden beri uyguladığı en agresif para politikasını sürdürmesi ve politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,75-4 ile 2008'den beri en yüksek seviyeye çıkartması bekleniyor. Fed kararı sonrası Başkan Powell'ın basın toplantısında sonraki toplantılara dair sinyaller aranacak.

Merkez Bankası Başkanı Powell'ın enflasyonu düşürmek konusunda kararlı duruşunu yinelemesi ve Aralık toplantısı için bazı seçenekleri masada tutması bekleniyor. Piyasalar Aralık'ta 50 baz puan veya daha büyük montanlı artış konusunda bölünmüş durumda.

MacroPolicy Perspectives Kurucusu Julia Coronado "Finansal istikrar için daha yavaş gitmek isteyebilirler. Powell güvercin tonda görünmek istemez ancak daha yavaş hareket etmeyi isteyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Powell 40 yılın zirvesindeki enflasyonu dizginlemek için mücadelede geç kalındığına dair eleştirilerin hedefi olmuştu. Faiz artırımları piyasalarda çalkantıya neden olmuş, yatırımcılar Fed'in resesyonu tetikleyeceği endişeleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Bloomberg Economics Ekonomistleri Anna Wong ve Andrew Husby "Fed'in 4. toplantıda da 75 baz puanlık artış yapması bekleniyor. Ancak asıl belirsizlik, Powell'ın faiz artırım hızının yavaşlaması konusunda ne mesaj vereceği. Baz senaryonun 50 baz puanlık artış olmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Hangi kurum ne bekliyor?

Birçok kurum Aralık ayında faiz artış hızında yavaşlama olmasını bekliyor. Barclays ve Deutsche Bank Kasım'da 75 baz puan, Aralık'ta 75 baz puan artış beklerken Citigroup, JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Wells Fargo bu ay 75, Aralık toplantısında ise 50 baz puan artış bekliyor.

JPMorgan: 'İnce ayar' olabilir

JPMorgan Kıdemli ABD Ekonomisti Michael Feroli "Para politikası metninde muhtemelen faizlerde artışın devam edeceği mesajı tekrarlanacak ancak faiz artış döngüsünün sonuna yaklaşıldığına dair 'ince ayar' olabilir." yorumunu yaptı.

Basın toplantısı

Powell Temmuz ayından bu yana faiz artış hızının bir noktada yavaşlatılması gerekebileceğini belirtirken gelen verilere bağlı olarak Aralık ayı için opsiyonları açık bıraktı. 13 Aralık'taki toplantıya kadar 2 istihdam ve 2 enflasyon verisi gelecek.

Metlife Investment Management Stratejisti Drew Matus piyasaların Fed'in yavaşlayacağına dair işaret görmek istediğini belirtti.

Karşıt düşünceler

Bazı ekonomistler toplantıda alınan karara ilişkin görüş ayrılıkları olacağını öngörüyor. Kansas City Fed Başkanı Esther George Haziran'da daha küçük miktarlı artışı savunmuş, St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Mart ayında daha büyük artıştan yana oy kullanmıştı.