Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asgari ücretteki artışın ardından gözler memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarına çevrildi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen heyeti ile bir araya geldi.

Saat 16:00'da başlayan toplantıya Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen'e bağlı 11 sendikanın yöneticileri katıldı.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, asgari ücrete yüksek zam yapmanın gerekçesinin memurlar için de geçerli olduğunu belirterek, "Memura enflasyon dışında zam yapmak zaruri hale geldi" dedi.

Yalçın, vergi matrahlarının yükseltilmesini talep ettiklerini aktardı. Yalçın ''Vergi matrahı yükseltilmeli oran yüzde 15'e sabitlenmeli'' diye konuştu.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Yalçın şu noktalara dikkat çekti:

Yerel yönetimlerde işten atılan 5393’e tabi sözleşmeli memurların yeniden işe kavuşturulması talebinde bulunduk. 4a kadrosuna alınacak kardeşlerimizin konumuna uygun işe alınmasını talep ettik.

Ek gösterge konusunda memnuniyetimiz ifade ettik. Adaletin tamamen sağlanması konusunda beklentimizi ifade etme fırsatı bulduk.

Kamu görevlileri aldıkları ücreti kaybediyor. Verginin yüzde 15’e sabitlenmesini istedik. Büyük şehirlerde kira harcamaları zorluyor. Memur maaşlarının yükseltilmesine yönelik ihtiyacımızı talep ettik.

Ekonomik göstergeler sonucu asgari ücretteki iyileştirmedeki ihtiyacının burada da yapılması gerekiyor. İstiyoruz ki kamu görevlilerinin durumu görülsün. Ek bir zammın yapılması zaruret.

Beş aylık fark yüzde 14,04

Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklisinin maaşına yansıyacak.

Temmuz ile Kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu. Söz konusu oranlara ilaveten bir refah payının uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu.

Kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek. SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak.