Advertisement

Enflasyondaki gerileme nedeniyle faiz indirimine yaklaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 9. ayda da faizleri değiştirmedi.

Nisan ayında daha az şahin bir söylemde bulunan banka dünkü toplantıda Nisan metninde yer alan "enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" ifadesini çıkarttı, yerine “fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verilmiştir” ifadesini ekledi.

Merkez Bankası Bloomberg ekonomistlerinin de beklentilerine paralel olarak faiz oranını değiştirmeyerek %24'te tuttu.

Nomura Ekonomisti İnan Demir, "Bu değişiklikler gevşemenin yolunu açıyor. Ancak Merkez Bankası'nın gevşeme fırsatı bulup bulmayacağında iç ve dış siyasi riskler belirleyici olacak" yorumunu yaptı.

İstanbul'da seçimlerin yakın zamanda tekrarlanacak olması ve ABD ile S400 geriliminin Türkiye'yi yeni bir karmaşaya sokabileceği ancak TL'deki değer kazancının ve özellikle enflasyondaki yavaşlamanın belirginleşmesinin önümüzdeki aylarda Merkez Bankası'nı faiz indirimi için teşvik edeceği belirtiliyor.

Faiz kararı sonrası Türk Lirası dolar karşısında yükseldi, ancak yatırımcılar TL'de 3 aylık beklenen volatilitenin küresel çapta en yüksek seviyede olması nedeniyle TL'nin istikrarsız seyrinin devam etmesini bekliyor.

Manşet enflasyon yavaşladıkça TL güçleniyor

Mideast Ekonomisti Ziad Daoud Merkez Bankası'nın yılın 2. yarısında faiz indirimi için söylem değişikliği yaptığını belirtiyor. Uzman "ABD ile gerilim artmazsa ve İstanbul seçimleri sorunsuz gerçekleşirse ekonomik koşullar indirimi destekleyebilir." şeklinde konuştu.

Küresel Merkez Bankalarının da güvercin söyleme geçmesi Merkez'in faiz indirimini destekleyebilir. ABD ve Avrupa Merkez Bankası teşviğe daha açık söylemde bulunurken Hindistan ve Avustralya ise faiz indirimi yapıyor.

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel yolladığı bir notta "Dolar/TL 'de gelecek dönemde büyük bir hareket olmayacağını varsayarsak bu açıklama, faiz indirimi hazırlığı anlamına gelir" dedi. Ergüzel Temmuz ve Eylül aylarında 100'er baz puanlık indirim olabileceğini söyledi.