Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklentilere paralel olarak 50 baz puan düşürerek yüzde 8.25'e çekti. Böylece faiz indirim trendi son 9 toplantıda üst üste devam etti, toplam 1.575 baz puanlık indirim gerçekleşti.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT'ye Merkez'in beklentilerine paralel bir indirim yaptığını, para politikasında gevşeme döngüsünün sona yaklaşmış olabileceğini belirtti. Matys "Belki ılımlı bir faiz indirimi için biraz alan olabilir, metinde ihtiyatlı iyimser bir ton var, en kötüsünün geride kaldığına dair bankanın iyimser bir tutumda olduğunu görüyoruz.." şeklinde yorum yaptı.

"PİYASA DOSTU BİR KARAR"

Finansal Danışman Recep Atakan ise kararın piyasanın beklentisine yakın olduğu için piyasa dostu bir karar olduğunu belirtti, Atakan "gelecek aya da yer bırakmış diye düşünebiliriz, çünkü artık kötü ayların geride kalıp ekonominin açıldığı bir ayın referans etkileriyle karşımıza çıkacağı için belki kendine marj bıraktı. Eğer benim beklediğim gibi 75 ya da 100 baz puan indirim yapmış olsaydı beklenen enflasyon olan yüzde 7.4'ün de tüm limitlerine gelmiş olacaktı. Bence piyasa dostu bir karardı" şeklinde konuştu.

"MARJ DARALDI"

Bloomberg ekonomisti Ziad Daoud, indirim kararının arkasında, ekonomik aktivitede virüs kaynaklı yavaşlama ve TL'de son dönemdeki değer kazancının olduğunu söyledi. Uzman bankanın muhtemelen daha fazla gevşemeye gideceğini ancak marjın daraldığını dile getirdi.