Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Petrol, faiz oranlarındaki artışların aşağı yönlü baskısına rağmen arzın sıkılaştığına dair işaretler ve Çin'deki talebin iyileşmesine ilişkin beklentilerle, Ekim ayının başından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

ABD ham petrolü varil başına 77 dolara yaklaştı ve bu hafta yüzde 7'nin üzerinde yükseldi.

Tavan fiyat nedeniyle Rusya'nın Asya'ya olan akışının düştüğüne dair göstergeler varken, Uluslararası Enerji Ajansı, yaptırımların ülkenin arzını sıkıştırdığı için petrol fiyatlarının gelecek yıl yükselebileceğini tahmin etti.

Çin'in sıfır Kovid politikasını hızlı bir şekilde tasfiye etmesi, virüs vakalarının artması nedeniyle kısa vadeli görünüm belirsiz olsa da, talebin uzun vadeli görünümü konusunda iyimserliğe yol açtı. Vitol Group'un Asya Başkanı Mike Muller'a göre, tüketim önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde toparlanabilir.

Petrol, sürekli bir likidite eksikliği ile şiddetlenen dalgalı bir ticaret döneminin ardından yılı biraz daha yüksek bitirmeye hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası'nın ABD'den daha fazla faiz artırımı uyarısını yinelemesi ve ekonomik yavaşlama endişelerini artırmasıyla, piyasa hala ters rüzgarlarla karşı karşıya.